Data dodania 08.02.2022 - 13:50
Kategorie aktualności

Od środy, 9 lutego 2022 r., w Galerii „Politechnika” zagości wystawa „Grafiki chemią inspirowane”, która jest przeglądem prac studentów z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wystawie tej towarzyszyć będą kolejne dwie, pokazujące grafiki autorstwa prof. Alicji Habisiak-Matczak i dr. Oskara Gorzkiewicza, wykładowców prowadzących pracownię. 

Image

Miejsce wystawy, a także bliskie kontakty grafików z ASP z Wydziałem Chemicznym PŁ nie są przypadkowe. Wprawdzie nie jest oryginalne stwierdzenie, że współistnienie sztuki i nauki jest koniecznością, to jednak w przypadku grafiki artystycznej rodzi ono nowe możliwości poszukiwań realizacyjnych.

Image

Pracownia Technik Wklęsłodrukowych w ASP niczym pracownia na Wydziale Chemicznym PŁ jest wyposażona w profesjonalne dygestoria zaprojektowane do bezpiecznego trawienia blach cynkowych, aluminiowych i żelaznych w różnych roztworach chemicznych oraz dygestorium do trawienia elektrolitycznego - najnowszy nabytek pracowni. 

Ważna jest również znajomość reakcji chemicznych zachodzących na powierzchni metalowych matryc z odczynnikami chemicznymi, co daje możliwość projektowania i usprawniania procesu twórczego. 

- Należy pogratulować twórcom przygotowanej prezentacji – studentom i ich profesorom, za wszystkie starania zmierzające do ukazania piękna grafiki warsztatowej, która bez odpowiednio zrozumianego warsztatu technologicznego, nie znalazłaby się na drodze poszukiwania nowych, zaskakujących wartości artystycznych. Te wszystkie walory są spełnione i to właśnie podnosi rangę tej interesującej ekspozycji – podkreśla kurator wystawy prof. Piotr Mastalerz.  

Tematyka prezentowanych na wystawie prac jest różnorodna - od portretów, przez pejzaże, martwe natury, sceny architektoniczne po kompozycje abstrakcyjne, czarno-białe i barwne.

 - Bardziej świadomy odbiorca przywiąże zapewne dużą wagę do „smakowania” rozwiązań technologicznych, oferujących w swoim bogactwie ważny element odbioru dzieła. Na ten aspekt interpretacji prezentowanych obiektów graficznych zwracam uwagę szczególną – mówi prof. Mastalerz.

Prace studentów można oglądać w Klubie PŁ (I piętro w gmachu Wydziału Chemicznego, budynek A27) od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.30. 

Publiczny finisaż Wystawy „Grafiki chemią zainspirowane” planowany jest 3 marca 2022 r. 

 Wystawa prac wykładowców 

W Bibliotece Chemicznej im. Osmana Achmatowicza (I piętro, budynek A26) zaprezentowane będą dzieła grafiki prof. Alicji Habisiak-Matczak i dr. Oskara Gorzkiewicza wykładowców prowadzących Pracownię Technik Wklęsłodrukowych.

Prof. Mastalerz nawiązując do dzieł artystów mówi

- Prace Alicji Habisiak Matczak cechują się licznymi walorami artystycznych rozstrzygnięć, w których zastosowanie charakterystycznych dla artystki „śladów” działania narzędzia, kształtuje opowieść na temat refleksji związanych z otoczeniem człowieka. Z kolei prace Oskara Gorzkiewicza to uczta dla odbiorcy szukającego piękna kreski w zrytmizowanej strukturze form. 


Wystawę tę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.