Data dodania
Kategorie aktualności

Po raz pierwszy rektorzy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznali wspólną nagrodę. Dwa zespoły złożone z naukowców obu uczelni otrzymają 80 tysięcy złotych za najlepsze dwuuczelniane publikacje naukowe w 2021 roku. 

Image

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik i rektor Uniwersytetu Medycznego prof. n. med. Radzisław Kordek spotkali się z naukowcami, by im pogratulować, wręczyć symboliczne czeki oraz dyplomy i pamiątkowe nagrody wykonane w szkle .

- Obecnie bardzo wiele naukowych osiągnięć ma charakter interdyscyplinarny. Jak się okazuje inżynierowie i lekarze, współpracując ze sobą osiągają rezultaty, z których możemy się cieszyć w naszym życiu, nie tylko jako pacjenci – mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik – Dziś trudno postawić wyraźną granicę, gdzie kończy się chemia, biotechnologia, informatyka, inżynieria materiałowa, a zaczyna medycyna czy też farmacja.

Celem konkursu było nie tylko zachęcenie do wspólnej aktywnej działalności badawczej, ale także promowanie wybitnych osiągnięć naukowych kadry obu uczelni.

 – Dzisiejsze nagrody to kolejny namacalny dowód efektywnej współpracy naukowców obu uczelni. W tej międzyuczelnianej współpracy tkwi klucz do sukcesu Łodzi Akademickiej. Działając wspólnie i tworząc zróżnicowane zespoły naukowe możemy osiągnąć więcej. Mam nadzieję, że dzisiejsza nagroda będzie dla naukowców dodatkową motywacją do wspólnych naukowych przedsięwzięć – dodaje rektor prof. Radzisław Kordek.  

Prace zgłoszone do konkursu oceniała komisja złożona z prorektorów obu uczelni: dr hab. n. med. Lucyny Woźniak, prof. Łukasza Albrechta i prof. Pawła Strumiłło. Ogłoszenie wyników konkursu, historyczne, bo pierwsze, przyniosło niespodziewane rozstrzygnięcie.

Nagrodę za najlepszą publikację otrzymały ex aequo dwa zespoły badawcze, autorzy naukowych artykułów opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences. Publikacje łączą informatykę i nauki medyczne oraz nauki chemiczne i nauki farmaceutyczne. Każdy z zespołów otrzyma 40 tysięcy złotych.

Laureaci

    W skład pierwszego nagrodzonego zespołu wchodzi dr inż. Bartosz Sakowicz z PŁ i pięć osób z UMed: dr hab. n. med. Agata Sakowicz, mgr Michalina Bralewska, mgr Dominika E. Habrowska-Górczyńska, prof. dr hab. n. med. Agnieszka W. Piastowska-Ciesielska i dr hab. n. med. Tadeusz Pietrucha, prof. uczelni.

    W swojej publikacji naukowcy zajęli się chorobą występującą u kobiet w ciąży zwaną preeklampsją, a bardziej popularnie zatruciem ciążowym, która stanowi poważne zagrożenie dla życia matki i jej dziecka. Ponieważ uważa się, że preeklampsja może być wynikiem nieprawidłowej implantacji i kształtowania się łożyska, uwaga naukowców skupia się na poznaniu mechanizmów (szlaków sygnałowych) jakie zachodzą w komórkach łożyska w czasie choroby.  

Image
The check from the Rectors of TUL and MUL was collected by dr hab. n. med. Agata Sakowicz and dr hab. n. med. Tadeusz Pietrucha, MUL Prof. photo: Jacek Szabela

W ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzili szereg doświadczeń na komercyjnie dostępnej linii komórkowej, której komórki wywodzą się z łożyska. Analiza uzyskanych wyników wymagająca bardzo dokładnego doboru metod statystycznych, została zaproponowana i przeprowadzona przez pracowników Politechniki Łódzkiej. Badania pozwoliły na wytypowanie mechanizmu (szlaku sygnałowego), jaki zachodzi w komórkach łożyska tylko w czasie ciąży powikłanej preeklampsją. Dalsze badania pozwolą ustalić czy leki, które będą oddziaływać na ten szlak sygnałowy mogą być rozważane jako potencjalne terapeutyki w zapobieganiu lub leczeniu zjawiska preeklampsji.

    Drugi nagrodzony zespół tworzą: dr hab. inż. Agnieszka Czylkowska, prof. PŁ, dr hab. inż. Małgorzata Szczesio, prof. PŁ, mgr inż. Anita Raducka i mgr inż. Bartłomiej Rogalewicz z PŁ oraz z UMed: dr n. farm. Paweł Kręcisz, dr n. farm. Kamila Czarnecka i prof. dr hab. n. farm. Paweł Szymański.

Image
Scientists awarded by the rectors of the Lodz University of Technology and the Medical University of Lodz

    W swojej publikacji naukowcy przedstawili badania związane z poszukiwaniem nowych leków, które mogą być stosowane w walce z nowotworem płuc. Na drodze do tego celu zaprojektowali, zsyntezowali, a także dogłębnie przebadali właściwości fizykochemiczne i biologiczne dwóch nowych związków, pochodnych pirazolu, który sam w sobie posiada cenne właściwości biologiczne i jest szeroko stosowany w procesie produkcji leków. Do scharakteryzowania tych związków naukowcy wykorzystali nowoczesne techniki: rentgenografię strukturalną, spektroskopię magnetycznego rezonansu jądrowego, spektroskopię w podczerwieni i analizę termiczną.
    Badania przeprowadzone na liniach komórkowych ludzkiego raka płuc, potwierdziły aktywność biologiczną obydwu połączeń i bardzo dobre działanie cytostatyczne, czyli niszczące komórki nowotworowe. Wykonane przez zespół analizy pozwalają zakwalifikować otrzymane substancje jako takie, które po przeprowadzeniu dalszych badań mają szansę na ich zastosowanie w lecznictwie. Wyniki badań zwracają szczególną uwagę na potencjał i możliwości, jakie stwarzają pochodne pirazolu w nowoczesnej chemii medycznej i medycynie.  

  Komisja Konkursowa, oceniając publikacje brała pod uwagę wartości punktową czasopisma oraz jego pięcioletni wskaźnik cytowań IF (od ang. impact factor).  

 Do konkursu wpłynęło 10 zgłoszeń.