W EngiRank uwzględniono 13 krajów tzw. Nowej Europy, czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004 i później. Ocena uczelni opiera się na 15 wskaźnikach związanych z efektywnością naukową, innowacyjnością, jakością kształcenia, prestiżem i umiędzynarodowieniem, najważniejszymi obszarami działania uczelni.
W rankingu instytucjonalnym sklasyfikowano 81 szkół wyższych. Politechnika Łódzka i Politechnika Wrocławska zajęły ex aequo szóste miejsce. Miejsca na podium przypadły kolejno Politechnice Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetowi Chemii i Technologii w Pradze. W pierwszej dwudziestce znalazło się w sumie 9 polskich uczelni.
Równolegle z rankingiem głównym, opracowano również 7 rankingów w głównych dyscyplinach wchodzących w skład obszaru Engineering & Technology. Politechnika Łódzka zajęła w 3 przypadkach czołowe miejsca.
W zakresie programów Electrical, Electronic & Information Engineering (elektrotechnika, elektronika i informatyka) Politechnika Łódzka znalazła się na 3. miejscu w Europie i na 1. miejscu w Polsce ex aequo z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie
Równie wysoko sklasyfikowano łódzka uczelnię techniczną w dyscyplinie Civil Engineering (budownictwo) - na 3. miejscu w Europie i na 2. miejscu w Polsce.
W Medical Engineering (inżynieria medyczna) – Politechnika Łódzka jest na 5. miejscu w Europie i na 3. miejscu Polsce.
Ranking został zainicjowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Głównym partnerem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), a partnerem wspierającym IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. Misją rankingu jest wypełnienie luki w zakresie aktualnej i wiarygodnej informacji o studiach technicznych w Europie.