Jak mówi dziekan Wydziału Chemicznego PŁ prof. Małgorzata I. Szynkowska-Jóźwik
– Nasz Zjazd jest dla władz wydziałów chemicznych kluczowym spotkaniem. Będziemy gościć przedstawicieli ważnych dla naszego środowiska instytucji: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Doskonałości Naukowej, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dzięki temu dyskusje o skutecznym zarządzaniu naszymi wydziałami i perspektywach rozwoju naukowego oraz dydaktycznego będą merytoryczne i wymierne. Dzięki współorganizacji wydarzenia z Uniwersytetem Łódzkim, nasz Zjazd będzie też dobrym forum do przedstawienia i popularyzacji idei Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego.
W pierwszym dniu Zjazdu goście spotkają się w gmachu Alchemium – magia chemii jutra, siedzibie Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Zostaną powitani przez JM Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofa Jóźwika, prof. Małgorzatę Szynkowską-Jóźwik - dziekan Wydziału Chemicznego PŁ i prof. Sławomirę Skrzypek – dziekan Wydziału Chemii UŁ.
Zjazd zainauguruje wykład prof. Tomasza Pospiesznego z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany: „Radowa gorączka. Historia pewnego odkrycia”. Dalsze dyskusje uczestników, po występie Chóru Politechniki Łódzkiej, zostaną przeniesione do mniej oficjalnej przestrzeni w Orientarium.
W drugim dniu Zjazdu goście zostaną przywitani w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przez JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbietę Żądzińską. Zjazd poruszy szereg ważnych dla środowiska tematów. Poszukiwane będą odpowiedzi na istotne pytania o charakterze ogólnym, począwszy od panelu „Quo vadis szkolnictwo wyższe?” z udziałem rektorów i prorektorów kilku polskich uczelni.
- Mamy przekonanie, że tak zacne grono panelistów, wskaże możliwy do realizacji w aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej model nowoczesnego zarządzania uczelnią oparty o rozwój innowacyjnych badań i technologii wysoce użytecznych dla kraju. Zjazdy Dziekanów Wydziałów Chemicznych od lat stanowią forum do otwartych, często niełatwych dyskusji na temat nowych wyzwań stawianych przed uczelniami w zmieniającym się świecie – mówi dziekan Wydziału Chemii UŁ prof. dr hab. Sławomira Skrzypek.
Równie ważny temat dotyczący stabilnego finansowania poruszy przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który swoje wystąpienie zatytułował: „Mój wydział uzyskał kategorię A+. Ministrze, gdzie są moje pieniądze?”.
Dziekani i goście Zjazdu będą też dyskutować o kolejnej ewaluacji dyscyplin naukowych, która będzie przeprowadzona już za dwa lata oraz o możliwościach rozwoju kadry i awansach naukowych. Wprowadzeniem do tych ważnych tematów będą wystąpienia przewodniczącego jednego z Zespołów KEN oraz przedstawicieli Rady Doskonałości Naukowej.
Poruszony zostanie też szeroko dyskutowany w środowisku naukowo-biznesowym temat dotyczący technologii z obszaru wody, wodoru i węgla.
Wydziały chemiczne, starając się zachęcić młodzież do studiowania chemii podążają za zmianami na rynku pracy i oczekiwaniami młodych ludzi związanymi z ich edukacją. O tych tematach będą rozmowy w panelu dydaktycznym „Umiejętności studenta w szybko zmieniającej się rzeczywistości” oraz w dyskusji poszukującej odpowiedzi na pytanie: „Rekrutacja – co się dzieje?”.
Zjazdowi towarzyszyć będą też wystąpienia o działalności Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz przedstawicieli firm reprezentujących wiodących producentów aparatury naukowo-badawczej, technologicznej oraz medycznej z Polski i Francji.