Data dodania 04.12.2023 - 09:07

Katedra Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki poszukuje pracownika na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych (stanowisko typu PostDoc w projekcie naukowym Narodowego Centrum Nauki)

Politechnika Łódzka jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Posiada ponad 75-letnią tradycję i doświadczenie w kształceniu kadr i prowadzeniu badań naukowych. Jest atrakcyjnym partnerem dla biznesu. Współpracuje z największymi firmami w kraju i za granicą. Prowadzi badania naukowe na europejskim poziomie, tworzy nowe technologie i patenty przy współpracy z najlepszymi ośrodkami naukowymi na całym świecie. Jednym z filarów zarządzania Politechniką Łódzką jest równe traktowanie pracowników niezależnie od ich płci, wieku, rasy czy innych cech demograficzno-społecznych. W 2016 roku PŁ jako pierwsza Uczelnia techniczna w Polsce otrzymała logo HR EXCELLENCE IN RESEARCH, potwierdzające, że Uczelnia stosuje zasady „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”.
1.    Wymagania stawiane kandydatowi
Wymagania Formalne
•    Doktorat z zakresu: mechaniki, fizyki stosowanej, matematyki stosowanej, fizyki komputerowej uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed zgłoszeniem
•    Kandydat nie powinien być zatrudniony na umowę o pracę lub weźmie urlop bezpłatny na czas zatrudnienia w projekcie;
•    Kandydat nie będzie otrzymywał żadnego innego wynagrodzenia z Narodowego Centrum Nauki
•    Biegła znajomość języka angielskiego - umożliwiająca komunikację i pisanie artykułów naukowych (obowiązkowe)

Oczekiwania dodatkowe:
•    Potwierdzone publikacjami doświadczenie w pracach naukowych związanych z modelowaniem, analizą dynamiczną i/lub synchronizacją systemów mechanicznych/mechatronicznych w zakresie wskazanym we wniosku
•    Wiedza z zakresu:
-    modelowania i wyprowadzania równań dynamiki
-    programowania procedur numerycznych w języku skryptowym oraz w formie blokowej, rozwiązywanie równań różniczkowych nieliniowych;
-    modelowania układów drgających o małej i dużej liczbie stopni swobody;
-    modelowania i opisu matematyczny zjawiska rezonansu, synchronizacji, tarcia z uwzględnieniem opóźnień czasowych;
-    rejestrowania wyników i wykonywania pomiarów eksperymentalnych;
-    opracowywanie wyników badań i zamieszczanie publikacji w czasopismach naukowych. Potwierdzona publikacja prac naukowych związanych z modelowaniem, analizą dynamiczną i/lub synchronizacją systemów mechatronicznych w zakresie wskazanym we wniosku.
2.    Warunki pracy
•    Umowa o pracę na pełny etat;
•    Planowany okres zatrudnienia 12 miesięcy;
•    Planowany termin rozpoczęcia pracy: 1 marca 2024 r.

Uwaga: termin rozpoczęcia zatrudnienia może ulec zmianę w przypadku konieczności uzyskania przez Kandydata dodatkowych pozwoleń
Uprawnienia:
•    możliwość rozwoju kariery naukowej
•    uczestniczenie w konferencjach krajowych i międzynarodowych
•    publikowanie artykułów naukowych w czasopismach o wysokim wskaźniku cytowalności
3.    Opis przewidywanego zakresu zadań i obowiązków
•    prowadzenie prac badawczych związanych z tematyką projektu
•    udokumentowanie wyników w postaci publikacji w renomowanych czasopismach naukowych.
4.    Wykaz wymaganych dokumentów:
1)    podanie o zatrudnienie do JM Rektora PŁ;
2)    Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie w Politechnice Łódzkiej, stanowiący załącznik nr 1;
3)    Klauzula o ochronie danych osobowych, stanowiąca załącznik nr 2;
4)    Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, stanowiąca załącznik nr 3;
5)    odpisy/kopie dyplomów;
6)    inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje.
5.    Miejsce, forma i termin składania dokumentów.
Dokumenty należy przesłać drogą elektroniczną (w postaci plików PDF) na adres mailowy sekretariatu Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki w1k11@adm.p.lodz.pl do dnia 3.01.2024 r. W celu łatwiejszej identyfikacji zgłoszeń, w temacie wiadomości prosimy wpisać „OPUS18_PS_R23”
6.    Dane osoby do kontaktu:
Magdalena Jastrzębska w1k11@adm.p.lodz.pl
7.    Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu 10.01.2024 r.

8.     Oferta pracy dotyczy zatrudnienia na stanowisku typu post-doc do realizacji prac w ramach grantu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki – OPUS 18: „Drgania nieliniowe połączonych samowzbudnych oscylatorów ze wzbudzeniem parametrycznym/auto-parametrycznym i nieidealnymi źródłami energii” (streszczenie projektu dostępne w Załączniku nr 4). Zagadnienia badawcze będą obejmowały:
- Wyprowadzenie odpowiednich modeli matematycznych w celu zbadania efektów nieliniowych w wybranych układach mechanicznych/mechatronicznych
- Wyznaczanie obszarów parametrów dla nieoczekiwanych zachowań nieliniowych, takich jak bifurkacje Hopfa, chaos i multistabilność. Analiza zjawisk współistnienia atraktorów (lub wielostabilności), ponieważ wielostabilna dynamika oscylatorów mechanicznych w niektórych przypadkach może być pożądana, bo umozliwoa wykorzystanie szerszego zakresu możliwych ruchów układów
- W przypadku niepożądanej wielostabilności, w rozpatrywanych zagadnieniach dynamicznych oczekuje się zaprojektowania sterownika, który pozwoli utrzymanie przez układ jednego stanu stabilnego
- Badanie wpływu parametrów oscylatorów mechanicznych na energię wydzielaną przez rozpatrywany układ podczas jego drgań
- Walidacja eksperymentalna wyników uzyskanych numerycznie dla niektórych z rozważanych oscylatorów mechanicznych.