Prorektor ds. kształcenia
dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ
90-924 Łódź, ul. ks. I. Skorupki 6/8
tel. +48 42 631 20 08, +48 42 631 20 07
fax +48 42 631 27 62
e-mail: vrector.education@adm.p.lodz.pl
Biogram dr. hab. inż. Andrzeja Romanowskiego, prof. PŁ
Andrzej Romanowski ukończył studia w 2002 r. na Wydziale Elektrotechniki i Elektroniki (EEIA) Politechniki Łódzkiej, na kierunku elektronika i telekomunikacja i uzyskał dyplom w specjalności Telecommunications and Computer Science prowadzonej w języku angielskim w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego (International Faculty of Engineering). Następnie tworzył innowacyjne usługi oraz multimedialne produkty dla branży teleinformatycznej, a równolegle rozpoczął studia doktoranckie.
Doktorat na Wydziale Elektrotechniki i Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ obronił z wyróżnieniem w dyscyplinie Informatyka w 2008 roku. Praca doktorska, częściowo realizowana w ramach staży naukowych w Leeds University oraz University of Manchester w Anglii, dotyczyła opracowania algorytmów stochastycznego przetwarzania danych pochodzących z tomografii procesowej i została zrealizowana pod opieką prof. Dominika Sankowskiego. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2019 r. w Politechnice Częstochowskiej w dyscyplinie Informatyka techniczna i telekomunikacja. Habilitacja dotyczyła m.in. algorytmów kontekstowego przetwarzania danych oraz wykorzystania crowdsourcingu do analizy pomiarowych danych przemysłowych. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale EEIA PŁ.
Obecne zainteresowania naukowe dotyczą obszaru interakcji człowiek-komputer w różnych aspektach życia codziennego, opieki zdrowotnej, aktywności fizycznej i zastosowaniach przemysłowych. Jest współtwórcą unikalnego w Europie Środkowej programu studiów magisterskich Human-Computer Interaction. W tym zakresie prowadzi szeroką współpracę naukową i edukacyjną z badaczami z Utrecht University, LMU Munich, Chalmers University of Technology, Harvard University, National University of Singapore. Jest współautorem ponad 100 publikacji naukowych, indeks h= 14, zdobywał także liczne laury na międzynarodowych forach innowacji.
Brał udział w 13 projektach badawczych i rozwojowych finansowanych w kraju przez MNiSW, NCBiR, FBW, czy też w ramach UE, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz brytyjskiego EPSRC. Najnowszy projekt, jakim kieruje dotyczy opracowania innowacyjnego w skali światowej oprogramowania dla potrzeb informatyki śledczej. Przez szereg lat pełnił funkcję prezesa i członka Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a także Association for Computing Machinery i ACM SIGCHI Poland Chapter. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców. W 2018 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Andrzej Romanowski jest ambasadorem kształcenia zorientowanego na studenta, opartego na projektach i podejściu problemowym oraz aktywnych metod uczenia się. Jest jednym z pionierów wdrażania Problem Based Learning oraz Design Thinking w PŁ, a także jednym ze współautorów obecnie wdrażanej koncepcji metod kształcenia odwróconego, tzw. Flipped Education w Politechnice Łódzkiej.
Zakres obowiązków Prorektora ds. kształcenia:
- planowanie i organizacja procesu kształcenia w Uczelni, w szczególności:
- rekrutacja na studia,
- akredytacje kierunków studiów,
- koordynacja programów studiów,
- studia doktoranckie, w tym organizacja kształcenia na studiach doktoranckich,
- kształcenie na odległość (platformy e-learningowe),
- praktyki studenckie,
- rozliczenia pensum dydaktycznego,
- współpraca z otoczeniem gospodarczym w celu doskonalenia programów studiów na potrzeby rynku pracy;
- rozwój dydaktyczny kadry;
- koordynacja działań związanych z jakością kształcenia;
- rozwój Zintegrowanego Systemu Informatycznego Dydaktyki w zakresie organizacji procesu kształcenia;
- koordynacja projektów z obszaru kształcenia;
- tworzenie i rozwój centrów edukacyjnych;
- kształcenie podyplomowe, kursy i szkolenia;
- współpraca i promocja PŁ w szkolnictwie podstawowym oraz ponadpodstawowym;
- współpraca z zagranicą w zakresie kształcenia;
- nadzór nad Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej;
- nadzór nad ogólnouczelnianymi jednostkami organizacyjnymi:
- Kolegium Gospodarki Przestrzennej,
- Kolegium Logistyki,
- Kolegium Towaroznawstwa,
- Centrum Językowym Politechniki Łódzkiej,
- Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki,
- Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej.