Image

Rektor 
prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik


90-924 Łódź, ul. ks. I. Skorupki 10/12

tel. +48 42 631 20 01, +48 42 631 20 02 

fax +48 42 631 30 09

e-mail: rector@adm.p.lodz.pl

 

Biogram prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Jóźwika

Krzysztof Jóźwik ukończył studia na Wydziale Mechanicznym PŁ w 1987 r., uzyskując dyplom z wyróżnieniem w specjalności  samochody i ciągniki. W tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Maszyn Przepływowych na stanowisku konstruktora stażysty. Awansował, sięgając coraz wyższych stanowisk, najpierw w grupie inżynieryjno-technicznej, a od 1989 roku w grupie naukowo-dydaktycznej. W 1998 r. obronił rozprawę doktorską "Badania turbiny zespołu ładującego silnik tłokowy w warunkach stacjonarnego i niestacjonarnego zasilania” na Wydziale Mechanicznym PŁ. W 2006 r. odbyło się kolokwium habilitacyjne, na którym przedstawił monografię „Mechaniczna uchylna dyskowa zastawka serca z warstwą nanokrystalicznego diamentu”.

Uzyskanie habilitacji wzmocniło działania grupy młodych naukowców, którymi się opiekował dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. Zespół realizował dużo prac dla przemysłu (Dresser-Rand, Faurecia, PSA Citroen&Peugeot, Eurocopter –później Airbus Helicopters), w tym obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3. Jednocześnie rozwijane były metody badań numerycznych dla przepływów krwi.

W latach 2008-2012 był kierownikiem zadania „Opracowanie mechanicznych zastawek serca oraz układu zasilania powietrza dla sterownika pneumatycznych komór wspomagania serca” w strategicznym projekcie „Polskie sztuczne serce”. Doświadczenia zebrane w trakcie badań nad przepływami krwi pozwoliły na przygotowanie monografii zatytułowanej „Modelling of Blood Flows”wydanej w 2013 r., a także rozdziałów w cyklu monografii podsumowujących projekt strategiczny „Polskie Sztuczne Serce”. W 2014 r. uzyskał nominację profesorską w obszarze nauk technicznych.

Prof. Krzysztof Jóźwik w latach 2002-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym, przez dwie kadencje. W latach 2006 - 2012 był profesorem wizytującym w Coventry University. W 2007 r. został powołany do Zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. jako członek Zarządu. Sprawował tę funkcję przez 10 lat. Od 2007 r. jest dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ. W latach 2008-2012 był prorektorem ds. kształcenia. W 2009 r. został powołany jako External Examiner w Cranfield University i piastuję tę funkcję nadal. Od stycznia 2020 r. pełnił obowiązki prorektora ds. kształcenia, a od marca kierował Sztabem Antykryzysowym PŁ, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od września 2020 r. pełni funkcję Rektora PŁ.


Zakres obowiązków Rektora:

  1. organizacja zarządzania, zarządzanie strategiczne, jakość w obszarze zarządzania Uczelnią;
  2. przewodniczenie Senatowi i organizacja jego pracy;
  3. strategia rozwoju Uczelni;
  4. finanse i ekonomika Uczelni;
  5. obsługa prawna;
  6. audyt i kontrola wewnętrzna;
  7. sprawy osobowe;
  8. zarządzanie własnością intelektualną;
  9. internacjonalizacja Uczelni;
  10. promocja Uczelni;
  11. współpraca ze środowiskiem gospodarczo-społecznym;
  12. współpraca z zagranicą i promocja PŁ za granicą;
  13. nadzór nad ogólnouczelnianymi jednostkami organizacyjnymi:
    • Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”,
    • Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej,
    • Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej,
    • Międzynarodowym Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) – Międzynarodowa Agenda Badawcza,
    • Muzeum Politechniki Łódzkiej,
    • Centrum Kompetencji 5G Politechniki Łódzkiej.