Politechnika Łódzka realizuje zadanie: pn. „Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej: A4, A28, A33 Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej”,
dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Politechnika Łódzka w dniu 16.10.2023 r. zawarła z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę nr 457/OA/D/2023 na realizację zadania pn. „Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej: A4, A28,A33 Politechniki Łódzkiej w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej”.
W ramach niniejszej inwestycji, PŁ planuje wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w ramach 3 zadań pt.:
- Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej A28 Administracji Kanclerskiej Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza – montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.
- Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej A4 Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza – montaż małej instalacji fotowoltaicznej.
- Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej A33 Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza – montaż małej instalacji fotowoltaicznej.
Budynek A28 podlega ochronie konserwatorskiej, jest to dawny Budynek fabryczny Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych Szaji Rosenblatta, który powstał w latach 1888-1889. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków pod numerem 2/954.
Koncepcja montażu instalacji OZE na budynku A28 zakłada montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej na południowej połaci dachu budynku A28 (KAMPUS A) skierowanej w kierunku południowym, planowana moc min. DC 24,1 kWp.
Koncepcja budowy instalacji OZE na budynku A4 zakłada budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku w 2 obszarach skierowanych w kierunku południowym oraz 4 w kierunku zachodnim, planowana moc minimalna po stronie DC 66,25 kWp.
Koncepcja budowy instalacji OZE na budynku A33 zakłada budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku w 2 obszarach, skierowanych w kierunku południowym, 5 w kierunku zachodnim oraz bezpośrednio na elewacji południowej od strony ul. Radwańskiej. Planowana moc minimalna DC 207,45 kWp.
Inwestycja wpisuje się w Listę przedsięwzięć priorytetowych WFOŚiGW w Łodzi na 2023 rok, dla których Fundusz ogłosił programy priorytetowe: Ochrona Powietrza.
Fotowoltaika jest przyjazna środowisku, ponieważ nie tylko nie emituje dwutlenku węgla, ale też nie wytwarza odpadów. Działanie systemu jest ekologiczne, ponieważ nie wiąże się z powstawaniem zanieczyszczeń. Oznacza to, że decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych to również decyzja o czystszej planecie.
Panele fotowoltaiczne przyczyniają się również do redukcji emisji tlenków węgla i azotu, dwutlenku siarki oraz pyłów. Przy ich wykorzystaniu nie powstają żadne odpady stałe, ścieki czy inne zanieczyszczenia gleby, które zwykle towarzyszą produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych. Fotowoltaika ma także wpływ na środowisko, dzięki stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Instalacje solarne odciążają sieci przesyłowe energii, a sektor energetyczny jest mocno oddziałującą na przyrodę gałęzią przemysłu.
Wpływ energii słonecznej na środowisko jest zdecydowanie korzystny. Fotowoltaika nie wytwarza i nie emituje żadnych szkodliwych substancji czy dźwięków. Dodatkowo zmniejsza zużycie energii konwencjonalnej, której produkcja powoduje zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne. Instalacje PV to ekologiczne źródła energii, które nie tylko są odpowiedzią na aktualne potrzeby ochrony środowiska, ale i dają realne korzyści finansowe dla uczelni, jaką jest Politechnika Łódzka.
Projekt w żaden sposób nie spowoduje degradacji środowiska. Ponadto z rezultatów projektu korzystać będą zarówno kobiety jak i mężczyźni, projektowana infrastruktura posłuży wszystkim użytkownikom terenu uczelni
---
W dniu 12.08.2024 r. zakończono realizację zadania inwestycyjnego pn. „Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej: A4, A28, A33 Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej”.
W ramach niniejszej inwestycji, PŁ zrealizowała 3 zadania inwestycyjne, polegające na:
- wdrożeniu rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej A28 Administracji Kanclerskiej Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza – montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 24,22 kWp;
- wdrożeniu rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej A4 Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza – montaż małej instalacji fotowoltaicznej o mocy: 66,88 kWp;
- wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej A33 Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza – montaż małej instalacji fotowoltaicznej o mocy 215,78 kWp.
Okres realizacji zadania inwestycyjnego: 16.10.2023 r. – 12.08.2024 r.
Wartość zadania: 1 542 803,52 zł
Dofinansowanie w formie dotacji z WFOŚiGW: 1 234 242,82 zł
Zdjęcia na budynkach A33 i A4 dzięki uprzejmości Wykonawcy: Flexipower Group.