Politechnika Łódzka realizuje zadanie: pn. „Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej: B28 Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej”,
dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Politechnika Łódzka w dniu 13.12.2023 r. zawarła z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę nr 887/OA/D/2023 w formie dotacji na realizację zadania pn. „Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej: B28 Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej”.
W ramach niniejszej inwestycji pn. Wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku użyteczności publicznej: B28 Akademickiego Centrum Sportowo – Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej, Wnioskodawca planuje przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy <500 kWp na elewacjach budynku B28.
Montaż instalacji fotowoltaicznych w ramach niniejszej inwestycji ma objąć budynek B28 (Kampus B):
B28 Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne (Zatoka Sportu) Aleja Politechniki 10, 93-590 Łódź.
Celem inwestycji jest montaż małej instalacji fotowoltaicznej o mocy <500 kWp na elewacjach budynku B28, której zadaniem jest wykorzystanie technologii produkcji energii odnawialnej na potrzeby własne. Przedsięwzięcie jest realizowane w trybie przetargu nieograniczonego w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
Planowana inwestycja nie spowoduje zmiany bryły budynku. Moduły fotowoltaiczne zostaną zamontowane pod kątem 0o do elewacji budynku od strony zachodniej oraz 25o do elewacji od strony wschodniej i południowej. Obszar oddziaływania planowanej inwestycji,
którym mowa w art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, ograniczać się będzie do terenu inwestycji i nie będzie oddziaływał na działki sąsiednie.
Realizacja inwestycji nie będzie powodowała ograniczenia dostępu do drogi publicznej, możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej oraz środków łączności przez osoby trzecie w obszarze zagospodarowania terenu. Praca instalacji fotowoltaicznej nie będzie powodować zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby oraz uciążliwości związanych z hałasem, wibracjami, zakłóceniami elektrycznymi i promieniowaniem.
Niniejsza inwestycja wpisuje się w treść Rozporządzenia MŚ z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy na cele z zakresu ochrony środowiska, zgodnie z paragrafem 6 pkt. 7: inwestycje służące wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł energii, o których mowa w art.2 pkt 110 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, lub inwestycje w produkcję zrównoważonych biopaliw.
Inwestycja będzie realizowana na obszarze należącym do województwa łódzkiego (m. Łódź).
Niniejsza inwestycja posłuży do efektywnego wykorzystania potencjału posiadanych zasobów i warunków do rozwoju energetyki niskoemisyjnej w zakresie OZE. Realizacja projektu przyczyni się do redukcji CO2, projekt w żaden sposób nie spowoduje degradacji środowiska. Planowana inwestycja polegająca na budowie źródła energii generowanej z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej na budynku B28 stanowi istotne odciążenie istniejącej instalacji. Inwestycja wpisuje się w Listę przedsięwzięć priorytetowych WFOŚiGW w Łodzi na 2023 rok, dla których Fundusz ogłosił programy priorytetowe: Ochrona Powietrza.
Wartość zadania: 3 348 927,00 zł
Dofinansowanie w formie dotacji: 2 009 356,00 zł