Technologia produkcji napojów spirytusowych aromatyzowanych surowcami roślinnymi.
Technologia wytwarzania aromatyzowanych napojów spirytusowych/wódek smakowych o oryginalnym, przyjemnym aromacie i smaku, które są wynikiem współdziałania lotnych produktów ubocznych fermentacji alkoholowej oraz pierwotnych i wtórnych komponentów aromatu surowców użytych w procesie.
Wdrożenie opracowanej przez Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii technologii przynosi wiele korzyści. Z jednej strony zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw zajmujących się produkcją napojów spirytusowych, z drugiej zaś w większym stopniu wykorzystuje potencjał polskiego rolnictwa poprzez użycie rodzimych surowców roślinnych. Oferowana technologia wpisuje się ponadto w panujący w ostatnich latach trend na produkty regionalne pochodzące z zakładów kultywujących stare receptury wytwórcze.
Technologia skierowana jest do zakładów przemysłu spirytusowego, wytwórni wódek oraz destylarni.
Sposób ozonowania substancji ciekłych lub past.
Technologia wielokrotnie powiększa powierzchnię kontaktu międzyfazowego substancja ciekła – ozon, co znacznie skraca czas i efektywność procesu w stosunku do obecnie znanych i wykorzystywanych procedur.
Technologia opracowana przez Instytut Podstaw Chemii Żywności polega na wprowadzeniu substancji ciekłej w postaci kropel o średnicy mniejszej niż 3000 mikronów do komory, przez którą przepływa gaz o określonym stężeniu ozonu. Wprowadzone wraz z ozonem oleje roślinne to innowacyjne komponenty o dużej aktywności biologicznej. Technologia dedykowana jest przedsiębiorstwom z branży farmaceutycznej i kosmetycznej.
Oznaczanie wybranych związków bioaktywnych.
Wykazanie znacznej zawartości polifenoli posiadających działanie prozdrowotne może mieć wpływ na zwiększenie zainteresowania konsumentów danym produktem.
Proponowana przez Instytut Technologii i Analizy Żywności usługa obejmuje oznaczenie zawartości polifenoli w żywności z wykorzystaniem wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektrometrem mas. W związku z rosnącą świadomością konsumentów na temat roli właściwego odżywiania wykazanie znacznej zawartości polifenoli może mieć wpływ na zwiększenie zainteresowania danym produktem. Oferta dedykowana jest do przedsiębiorstw z branży spożywczej, zwłaszcza przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Usługi analityczne na potrzeby przemysłu fermentacyjnego.
Ustalenie składu jakościowego surowców, półproduktów i produktów końcowych jest podstawą planowania i sterowania procesem technologicznym, który oparty jest na fermentacji etanolowej i hodowli drożdży.
Przygotowana przez Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii oferta obejmuje analizy fizykochemiczne surowców, półproduktów i produktów przemysłu fermentacyjnego, badania składu jakościowego i ilościowego produktów ubocznych fermentacji, wykrywanie i oznaczanie związków niepożądanych, ocenę składu chemicznego wywarów podestylacyjnych oraz analizę biotyny, biomasy drożdży czy pożywek stosowanych w drożdżownictwie. Usługa kierowana jest do producentów drożdży piekarskich, gorzelniczych, browarniczych, winiarskich i paszowych oraz gorzelni, przedsiębiorstw wytwarzających oleje roślinne czy biopaliwa.
Niskoodpadowe metody konwersji odpadów cukrowniczych, skrobiowych i lignocelulozowych do bioetanolu i biomasy drożdży.
Opracowane technologie mogą być zastosowane podczas produkcji drożdży piekarskich, browarniczych, winiarskich i paszowych, a także do utylizacji wywaru gorzelniczego. Mogą zostać wykorzystane również w zakładach produkcji etanolu paliwowego, przemysłu tłuszczowego i innych.
Technologia została opracowana z uwzględnieniem ekonomii produkcji, pożądanych cech technologicznych wyrobu i maksymalnego zagospodarowania produktów ubocznych oraz w oparciu o wiedzę, zaplecze badawcze i bogate doświadczenie przemysłowe naukowców z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii. Usługa kierowana jest do przedstawicieli przemysłu spożywczego, paszowego, gorzelniczego oraz podmiotów zajmujących się ochroną środowiska.
Oznaczanie związków bioaktywnych i aktywności biologicznej surowców i produktów pochodzenia roślinnego.
Usługa świadczona przez Instytut Technologii i Analizy Żywności dotyczy oceny potencjału bioaktywnego i prozdrowotnego żywności oraz surowców i produktów farmaceutycznych.
Ocena profilu i stężenia związków bioaktywnych, tj. polifenoli, karotenoidów, metyloksantyn, białek, peptydów itp. w produktach spożywczych i farmaceutycznych pozwoli na właściwe zaprojektowanie nowych produktów, które charakteryzować się będą podwyższonym potencjałem prozdrowotnym. Korzyścią prezentowanej usługi jest ponadto możliwość wyboru i dostosowania procesu technologicznego, który zapewni otrzymanie produktu o zaprojektowanych właściwościach. Usługa kierowana jest do przedstawicieli przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.
Akredytowane Laboratorium SLAC: ocena jakości i zdatności produktów cukrowniczych wprowadzanych do obrotu.
Przeprowadzona ocena pozwala na wprowadzenie cukru do obrotu dzięki potwierdzeniu zgodności z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego oraz w odniesieniu do bezpieczeństwa, legalności i jakości.
Rynek cukru w obecnym czasie wymaga zapewnienia wysokiej jakości usług analitycznych, gwarantujących jakość produktów cukrowniczych potwierdzoną poprzez ich certyfikację. Laboratorium stosuje innowacyjne w skali Polski i Europy metody oceny jakości i bezpieczeństwa cukru. Jako jedno z dwóch laboratoriów w Polsce posiada w tym zakresie akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Zaoferowanie szerokiego zakresu analitycznego, realizowanego na światowym poziomie zgodnie z aktualnymi uregulowaniami prawnymi z uwzględnieniem metod ICUMSA, stanowi podstawę działalności SLAC.
Dobór warunków przechowywania, składu produktu żywnościowego i opakowania w celu wydłużenia przydatności do spożycia, wyznaczanie okresu przydatności do spożycia, poprawa właściwości.
Właściwy dobór składu produktu, opakowania oraz warunków przechowywania decydują o trwałości i zdrowotności produktu oraz jego konkurencyjnej pozycji na rynku żywności.
Oferowana przez Instytut Technologii i Analizy Żywności usługa obejmuje modyfikacje składu produktu żywnościowego poprzez dodanie składników prozdrowotnych, ograniczenie związków antyżywieniowych i dodatków, opracowanie nowych produktów żywnościowych o lepszych cechach sensorycznych i prozdrowotnych oraz wydłużonej trwałości. Usługa obejmuje także doświadczalne wyznaczanie trwałości produktów świeżych i przetworzonych. Oferta kierowana jest do producentów żywności świeżej i przetworzonej oraz pasz.