Cyfrowe układy sterowania.

Typowe implementacje układów sterowania realizowane są najczęściej jako układy lokalne, których koszty rosną wykładniczo wraz ze wzrostem złożoności układu. W przypadku rozwiązań rozproszonych stosowane sieci telekomunikacyjne wymagają kosztownych implementacji spełniających wymogi czasu rzeczywistego.

Image
Zdjęcie poglądowa: plecy mężczyzny w białym fartuchu. Na drugim planie sześć ekranów z danymi, wykresami i grafikami.

Opracowane w Instytucie Informatyki cyfrowe układy sterowania obiektami poprzez szeroko rozpowszechnione i niededykowane sieci komputerowe pozwalają na zmniejszenie całkowitych kosztów wdrożenia systemów sterowania. W ramach prowadzonych prac zespół projektuje i wdraża cyfrowe układy sterowania i diagnostyki obiektów przemysłowych oraz systemów rozproszonych. Analizowane są mechanizmy poprawy jakości usług oraz podniesienia niezawodności i bezpieczeństwa komunikacji sieciowej. Technologia jest przeznaczona dla producentów oprogramowania (np. środowisko Internetu rzeczy).

 

Oprogramowanie do symulacji komputerowych struktur fotonicznych.

Profesjonalne projektowanie struktur fotonicznych wymaga wsparcia w procesie modelowania i prototypowania. 

Image
Ekran komputera na którym widać nierównomiernie rozłożone kółka na fioletowym tle. Widoczny także fragment kobiety w białym fartuchu pracującej na komputerze.

Instytut Fizyki oferuje dedykowane, innowacyjne oprogramowanie do komputerowej analizy właściwości i parametrów struktur fotonicznych. Oprogramowanie umożliwia komputerową symulację własności fizycznych struktur fotonicznych, w tym modelowanie rozpływu ciepła, przepływu prądu, wzmocnienia w studniach kwantowych, generacji i propagacji światła w strukturach fotonicznych. Doświadczenie zespołu jest unikalne w skali kraju. Technologia jest przeznaczona dla przedsiębiorstw z branży ICT i technologii półprzewodnikowych. 




Oprogramowanie TuneFollower oraz zbiór narzędzi do analizy i przetwarzania sygnału dźwiękowego.

Projektowanie dźwięku i tworzenie efektów specjalnych wymaga dokładnej analizy dźwięku oraz zaawansowanych narzędzi do przetwarzania sygnałów.

Image
Zdjęcie poglądowe: stół mikserski z wieloma pokrętłami i wskaźnikami.

Opracowane w Instytucie Informatyki narzędzie TuneFollower służy do wyszukiwania wzorców melodycznych w multimedialnych bazach danych. Umożliwia porównanie tysięcy sekwencji melodycznych na sekundę, określając stopień podobieństwa bez względu na lokalne zmiany tempa i inne zakłócenia. Wykorzystywana została biblioteka implementująca zintegrowany framework do przetwarzania i analizy sygnału dźwiękowego. Z uwagi na modułową budowę, umożliwia prostą implementację i wykorzystanie algorytmów dwóch podstawowych typów: filtrów i ekstraktorów cech. Technologia jest przeznaczona dla producentów oprogramowania. 

Zastosowania matematyki w przemyśle i biomedycynie.

Modelowanie matematyczne polega na sformułowaniu konkretnego problemu w języku matematyki. Zawarte w modelu relacje mają interpretację odnoszącą się do konkretnych elementów modelowanego wycinka rzeczywistości.

Image

Oferta Instytutu Matematyki obejmuje budowę modeli matematycznych opisujących postawiony problem oraz analizę jakościową i numeryczną pomagającą w podjęciu decyzji i prognozowaniu. Przykładowymi problemami badawczymi mogą być: optymalizacja terapii nowotworowych, wykonanie analizy mikrostruktury materiałów budowlanych, sformułowanie strategii szczepień w przypadku epidemii oraz analiza przepływów. Model może posłużyć do teoretycznego wypróbowania różnych strategii bez wpływania na rzeczywisty układ. Usługa może znaleźć zastosowanie w przemyśle, medycynie, ekologii, ochronie środowiska i ekonomii.

 

Symulacje komputerowe struktur fotonicznych.

Profesjonalne projektowanie struktur fotonicznych wymaga dogłębnej analizy właściwości i parametrów.

Image

Instytut Fizyki oferuje usługi komputerowej analizy właściwości i parametrów struktur fotonicznych. Opracowane przez zespół oprogramowanie umożliwia komputerową symulację własności fizycznych struktur fotonicznych, w tym modelowanie rozpływu ciepła, przepływu prądu, wzmocnienia w studniach kwantowych, generacji i propagacji światła w strukturach fotonicznych. Doświadczenie zespołu jest unikalne w skali kraju. Usługa jest przeznaczona dla przedsiębiorstw z branż ICT i technologii półprzewodnikowych.


 

Analiza statystyczna danych.

Istotnym elementem procesów optymalizacyjnych w biznesie jest analiza dużych pakietów danych, wymagająca zaawansowanego sprzętu obliczeniowego i dedykowanych algorytmów.

Image
Drewniany stół, na nim kilka kartek w kolorowymi wykresami.

Oferta Instytutu Matematyki obejmuje analizę statystyczną danych oraz prognozowanie i optymalizację procesów biznesowych z wykorzystaniem analizy dużych zbiorów danych. Interpretacje, oparte na statycznych technikach analizy danych oraz technikach uczenia maszynowego, pozwalają na predykcję, klasyfikację, klasteryzację poszczególnych procesów biznesowych i eksplorację nowych związków pomiędzy danymi. Odbiorcą usługi mogą być przedsiębiorstwa rozwijające i wdrażające nowe technologie.



Podejmowanie decyzji na niepewnych albo losowych rynkach finansowych.

Image

Analiza danych pozwala na budowanie modeli aktuarialnych i finansowych, umożliwiających podejmowanie decyzji.

Oferta Instytutu Matematyki obejmuje analizę siły zależności i stopnia nieokreśloności pewnych czynników w modelach aktuarialnych i finansowych, jako zaawansowane narzędzie dla podmiotów z branży finansowej, w tym ubezpieczeniowej. Usługa jest skierowana do instytucji finansowo-badawczych.



 

Równoległe przetwarzanie, analizy i wizualizacje danych multimedialnych i systemów rzeczywistości wirtualnej.

Image

Przetwarzanie danych multimedialnych w czasie rzeczywistym umożliwia rozpoznanie emocji u użytkownika/ klienta, poprawę jakości przekazu multimedialnego, a także wspomaganie procesów terapeutycznych i rehabilitacji.

Oferta Instytutu Informatyki i obejmuje narzędzia służące do wizualizacji procesów, modelowania 3D, interakcji i renderingu czasu rzeczywistego, analizy obrazu filmowego 2D i 3D oraz projektowania interfejsów. Usługa jest skierowana do firm z sektora IT, IoT, GameDev, przemysłu filmowego, medycyny, biur architektonicznych oraz muzeów i placówek edukacyjnych.