Fotografia od zawsze wspierała działalność naukową – zarówno jako narzędzie, jak i metoda badawcza. Nie chodzi jedynie o to, że jest idealnym sposobem na dokumentowanie rzeczywistości historycznej – politycznej, kulturowej czy społecznej. Wykorzystywana jest również w fizyce, astronomii, chemii, botanice i wielu innych dziedzinach nauki, a umożliwia uwiecznienie badanych elementów i zachodzących w niej zmian.
Instytut De Republica zaproponował projekt pt. „Kadr nauki”, stanowiący przestrzeń, w której fotografia i sztuka spotykają się z nauką. Ma on zachęcić do tworzenia i dzielenia się twórczością, która obrazuje świat nauki. Zgromadzone zdjęcia to pomysł na promowanie nauki, pracy naukowców i efektów ich badań naukowych. Artystyczne ujęcia zjawisk naukowych mają za zadanie przyciągać uwagę odbiorców i zachęcić ich do poznawania historii, kryjących się za wykonanymi fotografiami.
(…) Poszukujemy fotografii, prezentujących nie tylko dorobek naukowców, ale także tych, które wiernie przedstawiają świat i mogą informować odbiorców o ukrytych zakamarkach współczesnego życia, a nawet stać się częścią historii – wyjaśnił dr hab. Bogumił Szmulik, prof. ucz., dyrektor Instytutu De Republica.
Projekt kierowany jest do wszystkich, zwłaszcza polskich naukowców, którzy pracują i działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli fotografia nie jest Ci obca i pragniesz promować naukę, możesz przesłać swoje materiały (fotografie wraz z opisem) na adres: media@iderepublica.pl.
Wybrane zdjęcia znajdą się na stronie internetowej Instytutu De Republica. W ramach projektu planowana jest wystawa fotografii oraz publikacja w formie albumu.