Image
Rozłożysty, biały dworek o nieregularnym kształcie wśród wysokich drzew.

Konopnica – wieś gminna  z  tradycjami historycznymi, położona nad Wartą w pobliżu dużych kompleksów leśnych, ok. 20 km od Wielunia. Związana z rodem Konopnickich, po których pozostał zbudowany w połowie XIX w. w stylu romantycznego gotyku pałac (obecnie należący do Politechniki Łódzkiej i stanowiący główny budynek Ośrodka Wypoczynkowego „Dworek”). Ciekawostką historyczną Konopnicy jest zabytkowy kościół pochodzący z 1642 r.

W O.W. „Dworek” główny budynek jest stylowym dworkiem szlacheckim. Posiada 32 miejsca noclegowe w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych z łazienkami, TV i Internetem bezprzewodowym. Do dyspozycji gości pozostaje duża świetlica z TV, rzutnikiem multimedialnym i ekranem. Zaplecze kuchenne umożliwia przyrządzanie posiłków we własnym zakresie (turnusy wczasowe mają zapewnione obiady). 
O.W. „Dworek” jest ośrodkiem, który funkcjonuje w okresie całego roku. W sezonie letnim modne są pobyty turnusowe, w pozostałym okresie jest możliwość pobytów grupowych oraz indywidualnych (wg uzgodnień z Działem Socjalnym PŁ). Na terenie Ośrodka znajduje się bezpłatny parking bez możliwości rezerwacji miejsc.

Okoliczne atrakcje:

  • Zabytki – według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:

•    kościół parafialny pw. św. Rocha, 1642;
•    dwór, 1 poł. XIX w.;
•    spichlerz dworski, 1 poł. XIX w.;
•    młyn wodno-elektryczny, koniec XIX w.

  • Rzeka Warta – w niedalekim sąsiedztwie Ośrodka znajduje się rzeka Warta, obszar bogaty przyrodniczo, gdzie gniazduje wiele gatunków ptaków. Nad Wartą usytuowany jest drewniany młyn wodno-elektryczny z końca XIX w;
  • Park Starowiejski – uroczy stary park, gdzie znajdują się pomnikowe okazy dębów szypułkowych;
  • Szlak rowerowy – szlak rowerowy po gminie Konopnica liczy 76 km. Szlak prowadzi przez duże obszary Ziemi Wieluńskiej. Pod względem przyrody szczególnie interesująco prezentuje się początkowy odcinek szlaku z Konopnicy do Bębnowa, prowadzący przez teren Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki;
  • Grodzisko zwane „Zamczyskiem” – niecały kilometr na południe od centrum wsi, nad samą rzeką, na urwistym brzegu Warty można odnaleźć pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska stożkowego, prawdopodobnie prapolskiej kultury. Otoczone wałem i podwójnymi fosami, zamieszkiwane w XIII i I poł. XIV w., zaliczane do największych i najciekawszych średniowiecznych założeń obronnych centralnej Polski, stanowi doskonały punkt widokowy.
Dział Socjalny PŁ
Adres
ul. Żeromskiego 116
90-543 Łódź, Poland
budynek A 28 , I piętro
Telefon
+42 631 21 17