E-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu, w tym wysyłanego za potwierdzeniem odbioru. W praktyce oznacza to, że e-Doręczenia zastąpią w większości korespondencję, która dotychczas była realizowana przez uczelnię w sposób tradycyjny za pośrednictwem poczty.
Politechnika Łódzka będzie zobowiązana do przygotowania adresowanych do Państwa pism, powstających w sprawach doktoranckich, w formie elektronicznej i doręczenia ich Wam za pośrednictwem jednej z dwóch usług Poczty Polskiej (dotyczy to osób posiadających nr PESEL):
- PURDE (Publicznej Usługi Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego) – polegającej na doręczeniu korespondencji w postaci elektronicznej na indywidualny adres do doręczeń elektronicznych (ADE); doręczenie pisma na ADE wywołuje odpowiednie skutki prawne;
- PUH (Publicznej Usługi Hybrydowej) - polegającej na tym, że przygotowana przez uczelnię korespondencja w formie elektronicznej zostaje przez Pocztę Polską przekształcona w postać papierową (wydruk), a następnie dostarczona tradycyjną metodą na adres odbiorcy.
Aby otrzymywać korespondencję za pośrednictwem usługi PURDE niezbędne jest założenie własnego adresu do doręczeń elektronicznych (ADE) dla osoby fizycznej, co można zrobić przez stronę gov.pl.
Założenie adresu jest dobrowolne i bezpłatne. Informacje na ten temat dostępne są na stronie internetoweopens in new windowj.
Po otrzymaniu ADE uzyskają Państwo możliwość odbioru korespondencji elektronicznej poprzez „skrzynkę doręczeń”, która będzie dostępna na Państwa koncie w serwisie gov.pl po zalogowaniu i aktywowaniu skrzynki.
W ustawieniach skrzynki doręczeń można powiązać adres ADE z adresem prywatnej skrzynki poczty elektronicznej, dzięki czemu otrzymacie Państwo na nią informację o nowej korespondencji w ramach e-Doręczeń.
Nie zalecamy podawania uczelnianych adresów poczty elektronicznej jako adresów prywatnych, m.in. z powodu ograniczonego czasu działania tych kont (do okresu kształcenia).
WAŻNE: zakładając ADE, decydują się Państwo na otrzymywanie korespondencji, która wymaga potwierdzenia odbioru WYŁĄCZNIE za pośrednictwem usługi PURDE. Oznacza to jednocześnie przyjęcie
zobowiązania do sprawdzania zawartości skrzynki doręczeń. Pisma doręczone na Państwa adres doręczeń elektronicznych uznaje się za skutecznie doręczone, co wywołuje określone skutki prawne.
Informujemy, że zgodnie ustawą o doręczeniach elektronicznych:
Art. 41. 1. Dowód otrzymania jest wystawiany po:
1) odebraniu korespondencji przekazanej na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego;
(…)
3) upływie 14 dni od dnia wpłynięcia korespondencji przesłanej przez podmiot publiczny na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego, jeżeli adresat nie odebrał go przed upływem tego terminu.
Art. 41. 2. Przez odebranie dokumentu elektronicznego rozumie się każde działanie adresata posiadającego adres do doręczeń elektronicznych, powodujące, że adresat dysponuje dokumentem, który wpłynął na ten adres, i może zapoznać się z treścią odebranego dokumentu.
Art. 42. 1. W przypadku doręczania korespondencji przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego korespondencja jest doręczona we wskazanej w dowodzie otrzymania chwili:
1) odebrania korespondencji – w przypadku, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 1;
(…)
2. W przypadku, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 3, korespondencję uznaje się za doręczoną w dniu następującym po upływie 14 dni od wskazanego w dowodzie otrzymania dnia wpłynięcia korespondencji na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego.
W celu ułatwienia korespondencji między uczelnią a Państwem prosimy, aby po uzyskaniu adresu do doręczeń elektronicznych wprowadzić go w systemie WebDziekanat, w zakładce dane personalne.
Ze skrzynki doręczeń elektronicznych i usługi PURDE można również skorzystać w celu wysłania do uczelni w formie elektronicznej pism, które dotychczas były przesyłane w postaci papierowej, w
szczególności jako przesyłka tzw. polecona. Taka usługa jest nieodpłatna i jest odpowiednikiem tradycyjnej przesyłki poleconej. Wysyłane (załączone) do korespondencji dokumenty/pisma muszą być podpisane podpisem elektronicznym (kwalifikowanym lub potwierdzonym profilem zaufanym). W przypadku pism rozpatrywanych w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego, od 1.01.2025 r. dopuszczalne będzie wnoszenie pism przez e-Doręczenia oraz przez ePUAPu (do czasu jego wygaszenia).
Informujemy jednocześnie, że wprowadzenie powyższej formy korespondencji elektronicznej nie wyklucza możliwości wnoszenia pism do uczelni w formie tradycyjnej (w kopercie wysłanej za pośrednictwem Poczty Polskiej) oraz osobiście w uczelni.
Informujemy, że w przypadku osób, które do 1.01.2025 r. nie założą adresu ADE, uczelnia będzie, do czasu założenia adresu ADE, wysyłała korespondencję za pośrednictwem usługi PUH, co oznacza, że dokument w formie elektronicznej będzie przekazywany Poczcie Polskiej, gdzie zostanie wydrukowany i dostarczony w kopercie do odbiorcy jako przesyłka polecona.
Zachęcamy Państwa do założenia adresu ADE i skrzynki doręczeń oraz korzystania z nowej, wygodnej formy korespondencji elektronicznej, jaką jest usługa PURDE.
Szczegółowe informacje na temat e-Doręczeń oraz Harmonogram wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych znajduje się na stronie internetowejopens in new window.