Data dodania 28.06.2024 - 09:57
Kategorie aktualności

Wynalazek zgłoszony przez zespół badawczy pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Marzec, prof. PŁ na Wydziale Chemicznym został nagrodzony i zajął 2. miejsce w XI edycji konkursu "EUREKA! DGP 2024 - odkrywamy polskie wynalazki", organizowanego przez Dziennik Gazety Prawnej.

Image

Dyplom za wynalazek pt.: "Bioaktywna włóknina na bazie kompozytu biopolimerowego o działaniu antybakteryjnym, antygrzybicznym oraz antywirusowym" odebrał zespół z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników PŁ. Grupę badawczą ze strony Politechniki Łódzkiej reprezentowali dr hab. inż. Anna Marzec, prof. uczelni i dr inż. Bolesław Szadkowski, natomiast ze strony firmy Biovalley Pani Małgorzata Haller de Hallenburg.

Image
dr hab.inż. Anna Marzec, prof. PŁ laureatka konkursu podczas gali, fot. Wojciech Górski, DGP

- Pomysł wynalazku zrodził się podczas pandemii. Ideą, która przyświecała opracowaniu ekologicznych włóknin biostatycznych była przede wszystkim troska o zdrowie personelu i pacjentów przebywających w szpitalach oraz zakładach opieki zdrowotnej. Mamy nadzieję, że wprowadzenie do użytku bioaktywnych włókien przyczyni się do znacznego ograniczenia transmisji zakażeń szpitalnych - powiedziała dr hab. Anna Marzec, prof. PŁ.

Konkurs Dziennika Gazety Prawnej dotyczył wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego w latach 2021-2022, a nagroda została wręczona na gali finałowej (25.06), w siedzibie DGP.

O nagradzanym wielokrotnie już wynalazku możne przeczytać w Życiu Uczelni PŁ.