Data dodania 23.06.2023 - 07:32

23 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii. To święto zainicjowała w 2014 r. organizacja Women's Engineering Society (powołana w Londynie w 1919 r.). Przy takiej okazji warto poznać nieco bliżej inżynierki pracujące w Politechnice Łódzkiej, gdzie można prowadzić badania naukowe w 12 dyscyplinach. Wśród nich są 4 inżynierie: chemiczna, lądowa, materiałowa i mechaniczna.

Image

W naszej uczelni można znaleźć wiele inspirujących przykładów badaczek-liderek, które odniosły ogromny sukces w naukach inżynieryjno-technicznych. Badania z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) zyskują dzięki odwadze kobiet, ich dociekliwości i zaangażowaniu w poszukiwanie prawdy. Naukowczynie, mierząc się z trudnymi zagadnieniami technologicznymi, mają realny wpływ na rozwiązywanie problemów współczesnego świata. Dlatego też gorąco zachęcam wszystkie Panie do podejmowania studiów inżynierskich i angażowania się w badania naukowe w tym obszarze, korzystąc z unikalnej ścieżki własnego rozwoju otwierającej nieograniczone możliwości

- mówi prof. Łukasz Albrecht, prorektor PŁ, ds. nauki.

Ekspertka ds. CO2

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak, przewodnicząca rady dyscypliny inżynieria chemiczna w PŁ, pracuje nad technologią wychwytu dwutlenku węgla metodami absorpcyjnymi oraz konwersji CO2 do wartościowych produktów np. paliw.

Image

Prowadzi badania na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Dlaczego skupiła się Pani na takiej problematyce badawczej?

Wybór tematyki badawczej związanej z redukcją emisji CO2 ściśle wiąże się z aktualnymi wyzwaniami, przed którymi stoi nowoczesna inżynieria chemiczna, w kontekście zarówno problemów energetycznych, jak i środowiskowych. Dzięki odpowiednim badaniom nad nowymi katalizatorami i skutecznymi metodami absorpcji oraz dalszego przekształcania CO2, możemy wykorzystać ten gaz jako wartościowe źródło czystego węgla, zamiast traktować go jako szkodliwy i bezużyteczny odpad, co jednocześnie może przyczynić się do zmniejszenia naszej zależności od tradycyjnych źródeł energii i surowców. Do wytwarzania nowej generacji katalizatorów wykorzystujemy technologię zimnej plazmy, która stanowi niezastąpione narzędzie do tworzenia wyjątkowych nanostruktur. To właśnie dlatego poszukiwanie nowych, złożonych nanomateriałów i potwierdzanie ich działania w konkretnych procesach jest tak fascynujące. Jednak największą satysfakcję przynosi nam głębsze zrozumienie istoty badanych zjawisk, co umożliwia dalsze udoskonalanie procesów, w przeciwieństwie do typowego podejścia "prób i błędów". 

Konkretne badania

Image

Beton to po angielsku concrete. Brzmienie tego słowa ma wymowne znaczenie dla prof. Renaty Kotyni, która konkret ceni sobie najbardziej. Jest uznaną na świecie ekspertką w dziedzinie kompozytów polimerowych stosowanych coraz częściej w budownictwie. Pracuje naukowo na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Jak odnajduje się kobieta na budowie? 

Chętnie zakładam kask i odpowiednie obuwie do zachowania bezpieczeństwa na budowie. Moja pasja poznawcza oraz poszukiwanie nowych materiałów i technologii sprawiły, że zajęłam się na poważnie tą tematyką i rozwinęłam szerokie badania nad zastosowaniem kompozytów do wzmocnień konstrukcyjnych na skalę międzynarodową. Poszerzyliśmy znacząco te badania o niemetaliczne zbrojenie w konstrukcjach betonowych. Sądzę, że na moje zamiłowanie do żelbetu złożyły się dwa czynniki: po pierwsze mentorzy nauki, a po drugie możliwości konstrukcyjne, jakie daje zbrojony beton.

Drukowane zdrowie 

Dr hab. inż. Dorota Bociąga, prof. PŁ z Wydziału Mechanicznego specjalizuje się w inżynierii biomedycznej.

Image

Pracuje nad rozwiązaniami materiałowymi i konstrukcyjnymi wykorzystywanymi w biodruku 3D oraz szeroko pojętej inżynierii tkankowej. Celem jest tworzenie implantów jeszcze lepiej dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów i danego rodzaju schorzenia. Dlaczego wybrała Pani tę dyscyplinę?

Bo inżynieria materiałowa to wszystko, co nas otacza, a ponadto jednym z jej obszarów jest inżynieria biomedyczna. Działania badawcze w tym zakresie przekładają się na realną pomoc ludziom. Jeśli nasza codzienna praca może przyczyniać się do tego, że ludzi można ratować lepiej, szybciej i bardziej skutecznie leczyć - to czuję ogromną radość i satysfakcję z opracowanych efektów, ale też motywację, aby dawać z siebie jak najwięcej. Lekarz potrafi bardzo wiele, ale czasami może bardzo niewiele, jeśli nie ma do dyspozycji odpowiednich narzędzi, czy też implantów/wyrobów.

Inżynieria hałasu

Image

Zagadnienia akustyczne spotykamy niemal wszędzie - w badaniach materiałowych i mechanicznych, w projektowaniu urbanistycznym, w projektowaniu maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych, w zagadnieniach psychofizjologicznych, społecznych czy też w środowisku i jego ochronie. Inżynieria mechaniczna, podobnie jak akustyka, to naprawdę bardzo zróżnicowana dziedzina, której fundamentem jest zarówno mechanika, energia i ciepło jak i matematyka oraz inne nauki inżynieryjne, włączając w to projektowanie i produkcję, zarówno na potrzeby środowiskowe jak i społeczne często z uwzględnieniem zagadnień medycznych. Wszechstronność akustyki i inżynierii mechanicznej ściśle je łączy i integruje w wielu obszarach, stąd mój wybór właśnie tej dyscypliny - inżynierii mechanicznej

– mówi dr inż. Joanna Kopania z Wydziału Organizacji i Zarządzania, kierująca Laboratorium LabNOISE.

Laboratoryjna kreatywność

Image

Wiktoria Gerlicz jest laureatką 1. edycji programu E2Top, dla szczególnie uzdolnionych studentów PŁ. W swoich badaniach szukała odpowiedzi na pytanie, co bakterie mogą zrobić dla świata? Wyizolowała 109 szczepów bakterii, które mają potencjał do rozkładania odpadów keratynowych (piór i sierści zwierzęcej). 

Jako studentka II roku, jestem dopiero na początku mojej ścieżki naukowej. Od ponad roku pod opieką dr hab. inż. Anety Białkowskiej, prof. PŁ prowadzę badania na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności mające na celu pozyskanie nowych mikroorganizmów wykazujących zdolność rozkładu keratyny. Istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla tego typu drobnoustrojów, m.in. jako alternatywna, przyjazna środowisku metoda gospodarowania odpadami keratynowymi (piórami, sierścią, kopytami, etc.). Dzięki narzędziom biotechnologii mamy możliwość wykorzystać zachodzące w przyrodzie w naturalny sposób procesy do zaspokojenia potrzeb różnorakich gałęzi przemysłu. Zdecydowanie jest to interdyscyplinarna dziedzina nauki, przy której nie można się nudzić.

Przykłady rozwoju kariery naukowczyń z PŁ są inspirujące i budujące, a optymizmem napawają również statystyki. Prawie 7 milionów kobiet naukowców i inżynierów było w 2021 r. w Unii Europejskiej – wzrost o blisko 400 tysięcy w porównaniu z 2020 r. W perspektywie 10 lat wzrósł odsetek kobiet zatrudnionych w nauce i inżynierii do ponad 41% (w 2012 r. -33%). Temu celowi służą dokumenty jak Plan równości płci w Politechnice Łódzkiej (Gender Equality Plan), będący wyrazem wsparcia dla całej społeczności akademickiej naszej uczelni, przygotowany w trosce o poszanowanie wartości, jaką jest równość płci.

Rozmawiała Agnieszka Garcarek-Sikorska