Data dodania 09.02.2022 - 10:39
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka wspiera rozwój kobiet i dziewcząt w nauce, kształceniu i badaniach naukowych. Promuje i docenia osiągnięcia naukowe kobiet oraz zachęca dziewczęta do studiowania kierunków technicznych. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11.02) to dobra okazja do pokazania kobiecej strony uczelni.


Image

Władze Politechniki Łódzkiej dbają o równy dostęp kobiet do stanowisk kierowniczych. - Obecnie wśród dziekanów tylko nieznacznie przeważają mężczyźni. Mamy 5 panów i 4 kobiety pełniące funkcje dziekańskie. Na poziomie wydziałów widoczna jest przewaga kobiet sprawujących stanowiska prodziekańskie. Jest 17 pań w stosunku do 12 panów. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja kobiet pełniących stanowiska w administracji. Łącznie funkcje kierownicze zajmują 34 kobiety i 18 mężczyzn. Trochę gorzej prezentują się statystki w instytutach i katedrach, tu mamy 11 kobiet w stosunku do 40 mężczyzn zarządzających jednostkami - wylicza rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. - Obecnie, a także w następnych latach Politechnika Łódzka będzie się kierować merytorycznymi warunkami zatrudnienia, stąd tak wysoka reprezentacja kobiet na stanowiskach kierowniczych .

Uczelnia od wielu lat uczestniczy w projektach i akcjach wpływających na zmiany w karierach kobiet. Prowadzone od 15 lat, wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy, akcja "Dziewczyny na politechniki" czy "Women in Tech" przyczyniają się do wzrostu liczby studentek na PŁ, a co za tym idzie, także kobiet ze stopniami i tytułami naukowymi. W grupie doktorów kobiety stanowią 41 proc., ale już w grupie doktorantów - 45 proc. Wśród doktorów habilitowanych 34 proc. to naukowczynie, zaś w grupie profesorów tytularnych panie stanowią 26 proc. ogółu. Generalnie w grupie nauczycieli akademickich 39 proc. to kobiety.

Na Politechnice Łódzkiej organizowane są spotkania i warsztaty, na których podkreśla się ważną rolę kobiet w nauce. - Zachęcamy studentki do zainteresowania się karierą badawczą. Dzięki temu zatrudnienie kobiet w poszczególnych grupach pracowników naukowych stale rośnie - podsumowuje statystyki rektor PŁ.

Na PŁ kształci się obecnie 39 proc. kobiet. Z przeprowadzonych badań wynika, że dziewczyny studiujące tzw. męskie kierunki są bardziej konsekwentne w swoich wyborach od mężczyzn. Proporcjonalnie więcej  mężczyzn rezygnuje ze studiów, natomiast kobiety podejmują decyzję o studiowaniu na technicznych kierunkach w sposób bardziej przemyślany i mimo przeciwności trwają w swoich wyborach.

Znaczna część osiągnięć naukowych na Politechnice Łódzkiej jest zasługą kobiet. Panie prowadzą innowacyjne badania i są liderkami wielu zespołów naukowych. - Mam nadzieję, że te rosnące liczby kobiet w grupach doktorantek i doktorów przełożą się wkrótce na dalsze kariery kobiet w Politechnice Łódzkiej. Zgodnie z przyjętym planem działania uczelni na lata 2022-2024, dodatkowo wprowadzimy mechanizmy, które pomogą zapobiec rezygnacji utalentowanych kobiet z kariery naukowej z przyczyn pozamerytorycznych - wyjaśnia rektor życząc z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce wszystkim Paniom dalszych sukcesów naukowych i zawodowych.

Politechnika Łódzka od niedawna posiada swój Plan równości płci (Gender Equality Plan - GEP). Dokument przewiduje zapewnienie równości, zgodnie z zasadami zawartymi w Europejskiej Karcie Naukowca. GEP obejmuje pięć obszarów wskazanych przez Komisję Europejską, jako najważniejsze dla osiągnięcia równowagi płci w organizacji. Są to: równość płci w procesie rekrutacji i rozwoju kariery, równowaga płci w kadrze zarządzającej, włączenie kwestii płci do badań i realizacji projektów, zapewnienie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz podjęcie działań przeciwko przemocy ze względu na płeć.