Data dodania 12.01.2023 - 15:32
Kategorie aktualności

Wiele osób czekało na to spotkanie, od kiedy media poinformowały pod koniec listopada (23.11), że dr inż. Sławosz Uznański, absolwent Politechniki Łódzkiej został rezerwowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Aula, w której zaplanowano spotkanie na PŁ była wypełniona po brzegi.

Image

Doktor Sławosz Uznański przyjechał na Politechnikę Łódzką (12.01) na zaproszenie rektora PŁ, w towarzystwie prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej - prof. Grzegorza Wrochny. Następnie spotkał się ze studentami i pracownikami naszej uczelni na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, na którym studiował elektronikę i telekomunikację uzyskując tytuł mgra inż. w 2008 roku.  

- Cieszę się że tutaj jestem, miałem w tej auli wykłady przez trzy lata, następnie studiowałem za granicą w Francji. Politechnika Łódzka zawsze miała bardzo dużą wymianę studiów zagranicznych - powiedział na wstępie swojej prezentacji doktor Uznański.

 
Podczas spotkania opowiedział o swojej dotychczasowej karierze zawodowej, rozpoczętej w Politechnice Łódzkiej, a  następnie kontynuowanej w uczelniach francuskich. Doktorat z zakresu mikroelektroniki uzyskał w 2011 r. na Université d'Aix-Marseille. Od początku swojej kariery i pracy naukowej zajmował się technologiami kosmicznymi.

Następnie przedstawił długi i bardzo trudny, sześcioetapowy proces rekrutacji, jaki przeszedł w drodze aplikacji na stanowisko astronauty, zakończony wielkim sukcesem. Znalazł się w grupie 17 osób wybranych przez ESA do korpusu astronautów. Podczas spotkania udzielił wielu cennych wskazówek, szczególnie przydatnych studentom w rozwoju ich kariery zawodowej i odpowiedział na mnóstwo zadanych pytań.

Na zakończenie spotkania rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik wręczył dr. Uznańskiemu specjalną pamiątkową statuetkę - Kosmicznego Absolwenta Politechniki Łódzkiej.

Image
 prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ wręcza dr. Uznańskiemu statuetkę Kosmicznego absolwenta PŁ
 prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ wręcza dr. Uznańskiemu statuetkę Kosmicznego absolwenta PŁ, fot. Jacek Szabela

Obecnie doktor Uznański pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jest odpowiedzialny za stworzenie odpornego na promieniowanie systemu sterowania konwertorem mocy, który od 2017 roku jest podstawową częścią Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC).

Doktor Uznański jest  w 11-osobowej grupie rezerwowej, ale ma nadzieję, że jego umiejętności zdobyte w CERN  (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), przy budowie akceleratorów kosmicznych, zostaną wkrótce wykorzystane w którymś z programów kosmicznych. A to już zależy od podjęcia kroków dyplomatycznych i zbudowania strategii pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną.

Jak powiedział na wstępie swojego wystąpienia prof. Grzegorz Wrochna, mamy nadzieję, że wkrótce można będzie skreślić określenie rezerwowy i doktor Uznański będzie prawdziwym astronautą, i poleci w kosmos.

Dr inż. Sławosz Uznański jest jednym z 594 Polaków, którzy aplikowali na stanowisko astronauty. W ostatnim etapie konkursu z naszego kraju pozostały 22 osoby, ostatecznie tylko on z Polski został wybrany przez ESA i ma wielką szansę polecieć w kosmos, jako drugi człowiek w naszej historii.

Fotorelacja z wydarzenia znajduje się na Facebooku PŁ.


Image
Image
Image