Data dodania 07.10.2022 - 15:07

Politechnika Łódzka podpisała (7.10.) porozumienie ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, dotyczące kształcenia kadr na potrzeby energetyki jądrowej (EJ). W Polsce, po przerwaniu realizacji projektu Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu, kształcenie w tym zakresie zostało w dużym stopniu ograniczone.

- Przemysł jądrowy jest branżą, która zgodnie z zapowiedziami budowy pierwszych reaktorów energetycznych, znacząco rozwinie się w Polsce już w niedalekiej przyszłości. Będzie ona potrzebowała dobrze wykształconych kadr, a uczelnia jest miejscem, które oferuje możliwości kształcenia przez całe życie. Działania, które zainicjują naszą współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe związane są z międzywydziałowymi studiami podyplomowymi w zakresie energetyki jądrowej. Ich absolwenci będą już niebawem bardzo potrzebni - mówił podczas podpisania umowy prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ. Absolwenci tych studiów będą współuczestniczyć w procesie inwestycyjnym, a następnie w eksploatacji nowo powstałej elektrowni jądrowej w Polsce.

W kraju będą potrzebne kadry kompetentne w zakresie energetyki jądrowej, wykorzystania technologii jądrowych i radiacyjnych, bezpieczeństwa radiologicznego, inżynierii materiałowej ukierunkowanej na wykorzystanie materiałów w warunkach silnej ekspozycji na promieniowanie jonizujące, bezpiecznego postępowania z materiałami i odpadami promieniotwórczymi i w wielu innych obszarach bezpośrednio lub pośrednio związanych z bardzo szerokim obszarem energetyki jądrowej.

W programie studiów podyplomowych na PŁ, obok zajęć obejmujących stricte techniczne aspekty, jego autorzy przewidzieli przedmiot dotyczący tak ważnego problemu, jakim jest społeczno-socjologiczne uwarunkowanie rozwoju energetyki jądrowej. W tej dziedzinie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe dysponuje niezbędnym doświadczeniem, a naukowcy z Politechniki Łódzkiej fachową wiedzą.

- Odtworzenie zaplecza kadrowego gwarantującego efektywne i bezpieczne rozwijanie sektora EJ zajmie niewątpliwie wiele lat. Jedną z form wsparcia procesu odtwarzania tego zaplecza kadrowego mogą być studia podyplomowe kierowane do kadry inżynieryjnej, kierowniczej, menadżerskiej sektora energetycznego oraz przyszłego sektora jądrowego. Dostarczenie tego rodzaju wiedzy do słuchaczy studiów podyplomowych przyczyni się do rozwoju kadry zarządzającej w sektorze energetyki jądrowej, co w dłuższej perspektywie będzie miało wpływ na rozwój i kształtowanie polityki energetycznej kraju - wyjaśnia dr hab. inż. Piotr Szajerski z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej (MITR) jednostki, która zainicjowała powołanie studiów podyplomowych na PŁ.

MITR od wielu lat jest zaangażowany w badania nad wykorzystaniem źródeł promieniowania w różnych dziedzinach nauki, medycyny i przemysłu, monitoring skażeń promieniotwórczych, badania w kierunku przetwarzania i zabezpieczania odpadów promieniotwórczych oraz w badania zagrożeń związanych z występowaniem promieniotwórczości naturalnej. W Instytucie są również prowadzone prace nad przetwarzaniem i zagospodarowaniem odpadów z przemysłu chemicznego o zwiększonej promieniotwórczości naturalnej.

Instytut jest członkiem krajowych i europejskich sieci pomiarowych mających na celu wczesne wykrywanie skażeń promieniotwórczych. Dysponuje wysokosprawnymi źródłami promieniowania, tj. największą w kraju komorą radiacyjną oraz akceleratorem elektronów, a także laboratoriami radiometrycznymi zajmującymi się oznaczaniem sztucznych i naturalnych izotopów promieniotwórczych w próbkach środowiskowych, żywności, odpadów przemysłowych i w innych materiałach.

O wydarzeniu można też przeczytać w Biuletynie Informacyjnym  PŁ - Życie Uczelni.