Data dodania 09.03.2022 - 09:11
Kategorie aktualności

Za nami warsztaty "Perspektywy rozwoju transportu lotniczego i logistyki w aglomeracji łódzkiej". Grono ekspertów i panelistów rozmawiało w ubiegłym tygodniu (3.03) w Zatoce Sportu PŁ o perspektywach zmian globalnego i lokalnego rynku lotniczego, a także o ewolucji systemów dystrybucji na terenach zurbanizowanych.

Image

Eksperci zastanawiali się także nad rolą technologii 5G w transporcie i znaczeniem elektromobilności w obsłudze dostaw „ostatniej mili”, zwłaszcza w aglomeracji łódzkiej, która była odniesieniem dla całej dyskusji.

O globalnym i lokalnym rynku lotniczym opowiadali dr Dominik Boniecki oraz dr Paweł Zagrajek, którzy nie tylko nakreślili obecną sytuację branży i łódzkiego lotniska, ale także przedstawili czynniki rozwoju transportu lotniczego w najbliższej przyszłości.

Tematykę technologii 5G wykorzystywaną w transporcie zaprezentował prof. Sławomir Wiak, dyrektor Centrum Kompetencji 5G PŁ. Technologia 5G, obok elektromobilności, o której traktował kolejny panel współprowadzony przez prof. Łukasza Szymańskiego, prodziekana ds. rozwoju Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, to zdaniem wielu ekspertów przyszłość transportu, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych.

Problemy i możliwości transportu "ostatniej mili" przedstawił prof. Wojciech Paprocki, dyrektor Instytutu Infrastruktury Szkoły Głównej Handlowej, który od wielu lat przygląda się transformacjom systemu transportowego na świecie. Część merytoryczną zakończył prof. Kamil Liberadzki, który mówił o roli rynków finansowych w rozwiązywaniu problemów środowiskowych związanych z sektorem TSL m.in. przy wykorzystaniu zielonych instrumentów finansowych. Było to wprowadzenie do dyskusji, którą poprowadziła prezes Klastra „LODZistics”, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ, prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska.

W panelu dyskusyjnym, który prowadził prof. Wojciech Paprocki ze Szkoły Głównej Handlowej, uczestnicy mogli porozmawiać z przedstawicielem władz samorządowych - Mateuszem Sową, dyrektorem Departamentu Prawno-Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego. Doskonałym uzupełnieniem w relacji uczelnia-urząd, był przedstawiciel biznesu oraz jednocześnie członek LODZistics – Andrzej Siess, doradca Zarządu Raben Group, czołowego międzynarodowego przewoźnika logistycznego. W debacie nie zabrakło przedstawiciela Portu Lotniczego Łódź, którego to perspektywy rozwoju były omawiane, reprezentowanego przez Artura Fraja, dyrektora handlowego.

- Zebrani goście, prelegenci i paneliści dyskutowali w trakcie panelu, ale także w kuluarach, na temat przyszłości transportu lotniczego w naszym regionie. Cieszymy się, że nasza uczelnia mogła gościć tak szacowne grono i być jednocześnie miejscem wymiany myśli i poglądów oraz platformą do dyskusji nad tematami ważnymi z punktu widzenia gospodarki i mieszkańców naszego regionu – powiedział Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju PŁ, współorganizator wydarzenia.

Warsztaty odbył się w formule hybrydowej, przy współpracy Politechniki Łódzkiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Patronat nad wydarzeniem objął koordynowany przez PŁ Klaster LODZistics oraz Open Eyes Economy Summit.