Data dodania 08.11.2023 - 09:51
Kategorie aktualności

Dotychczasowa hala Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, po modernizacji zyskała dodatkową funkcjonalność - Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego, które posłuży teraz wszystkim studentom i pracownikom uczelni.

Image

W Politechnice Łódzkiej zakończyła się realizacja projektu: „Przebudowa i kompleksowa modernizacja energetyczna budynku Politechniki Łódzkiej na potrzeby edukacyjne studentów i kadry naukowej uczelni". W środę, 8 listopada, w obecności ministra rozwoju i technologii -  Waldemara Budy oraz władz województwa, miasta i uczelni oraz przedstawicieli wykonawcy inwestycji, odbyło się uroczyste otwarcie budynku.

Image
Otwarcie zmodernizowanego budynku A7 w kampusie PŁ, fot. Jacek Szabela
Otwarcie zmodernizowanego budynku A7 w kampusie PŁ, fot. Jacek Szabela

- Zakończyliśmy inwestycję, która całkowicie zmieniła budynek A7. Z emitera ciepła stał się on praktycznie zeroemisyjny –  powiedział rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. – Odpowiednie ocieplenie, nowoczesne systemy wentylacyjne pozwalające odzyskać ciepło oraz systemy monitorujące i zarządzające energią, wodooszczędna armatura, energooszczędne oświetlenie i fotowoltaika, to tylko kilka elementów ogromnego zakresu prac, jakie zostały tu wykonane. Wartością dodaną podjętych działań jest ograniczanie emisji szkodliwych substancji i pyłów. Budynek zyskał także nowy układ pomieszczeń, z głównym naciskiem na funkcje laboratoryjne. Będzie służył prowadzeniu kształcenia i badań.

Wybudowana w konstrukcji monolityczno-prefabrykowanej w latach 60. ubiegłego wieku hala zyskała drugie życie. Teraz jest ekologicznym budynkiem, w którym zostały zastosowane najnowsze technologie. W budynku wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, docieplono ściany i stropodach.  

Image
Goście zaproszeni na otwarcie budynku A7, fot. Jacek Szabela
Goście zaproszeni na otwarcie budynku A7, fot. Jacek Szabela

W wyremontowanym obiekcie znajdą się laboratoria oraz sale dydaktyczne Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Ważną część oddanej przestrzeni zajmie Centrum Projektowania Uniwersalnego, stworzone w ramach projektu „Dostępna Politechnika Łódzka”.

Koszt realizacji Centrum wyniósł niemal 19 mln zł, z czego 10 mln zł uczelnia pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt inwestycji był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. Wykonawcą tego zadania była firma "JAWBUD Sp. z o.o.”

O otwarciu zmodernizowanego budynku można przeczytać w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.