Data dodania 06.08.2021 - 08:45

Pozostał rok do Europejskich Igrzysk Akademickich, które zaplanowano w Łodzi od 17 do 30 lipca 2022 r. Jak przebiegają przygotowania do największej w kraju imprezy akademickiej wyjaśnia dr Ewa Brochocka - dyrektor Centrum Sportu PŁ, szefowa komitetu organizacyjnego EUG na Politechnice Łódzkiej.

Pani dyrektor, pomimo wakacji, przygotowania do imprezy idą pełną parą?

Tak, zasięg tego wydarzenia pod względem sportowym oraz imprez towarzyszących, jak również liczba uczestników, partnerów i interesariuszy, wymaga od nas wielotorowych i kompleksowych działań. Obecnie przygotowujemy się do zaplanowanej na 24-27 września Konwencji EUSA, na której oficjalna delegacja techniczna przedstawicieli EUSA oraz krajowych delegatów technicznych, poszczególnych dyscyplin sportowych, ostatecznie zatwierdzi miejsca rozgrywek. Aktualnie trwa również rekrutacja pracowników do Działu Sportu PŁ. Nasze zasoby kadrowe będą się powiększać, w zależności od potrzeb i eskalacji działań.

Ideą łódzkich igrzysk jest propagowanie sportu dostępnego dla wszystkich, bez względu na status społeczny, płeć czy wykształcenie. Ilu gości spodziewają się organizatorzy i skąd przyjadą sportowcy. Podobno spodziewacie się przedstawicieli 40 krajów?

Zakładamy, że podczas igrzysk Łódź będzie gościła blisko 6 tys. gości, w tym 4,5 tys. studentów, 800 wolontariuszy, ponad 300 sędziów i ok. 100 delegatów EUSA i gości VIP. Poza reprezentantami europejskich uczelni, być może pojawią się studenci-sportowcy z Gruzji, Azerbejdżanu, Izreala, Turcji czy Armenii, gdyż te kraje są również członkami EUSA. Ponieważ są to Europejskie Igrzyska Akademickie, nie można wykluczyć, że w rywalizacji wezmą udział również osoby innych narodowości. Sprzyja temu rosnąca internacjonalizacja europejskich uczelni, także w obszarze sportu.

Wiadomo już w jakich dyscyplinach odbędą się zawody? A w jakich wezmą udział zespoły reprezentujące barwy Politechniki Łódzkiej?

Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów zdecydowaliśmy, że Europejskie Igrzyska Akademickie odbędą się w następujących dyscyplinach: badminton, koszykówka, koszykówka 3x3, piłka nożna, futsal, piłka ręczna, tenis stołowy plus para tenis, tenis ziemny, siatkówka, siatkówka plażowa, piłka ręczna plażowa, waterpolo, pływanie, wspinaczka sportowa, szachy. Jako gospodarze chcemy nie tylko wystawić do rywalizacji reprezentantów PŁ, ale i pokazać się z jak najlepszej strony. Na pewno zgłosimy drużynę waterpolo, która jest aktualnym Akademickim Mistrzem Europy w tej dyscyplinie. Decyzję o pozostałych sportach podejmiemy po rozmowach z trenerami, którzy ocenią szansę startu naszych zawodników w tej imprezie.

Jakie dyscypliny będą rozgrywane na obiektach sportowych Politechniki Łódzkiej?

Na naszych obiektach, a konkretnie w Akademickim Centrum Sportowo Dydaktycznym „Zatoka Sportu”, odbędą się zawody w waterpolo, pływaniu, a także rozgrywki w futsalu, koszykówce i wspinaczce sportowej.

Komitet Organizacyjny EUG 2022
Członkowie komitetu organizacyjnego EUG na PŁ, fot. Jacek Szabela

Podczas igrzysk planowane są koncerty, pikniki i turnieje sportowe dla uczestników i ich rodzin. Kto wystąpi na koncertach? Jakie wydarzenia są planowane na kampusie PŁ?

Już wiadomo, że teren campusu PŁ będzie strefą chilloutu dla osób z akredytacją, natomiast wiele ciekawych miejsc plenerowych w mieście, w których planowane są zawody, będzie strefą otwartą dla wszystkich zainteresowanych. Na każdy dzień igrzysk planowane są różnego rodzaju atrakcje, nie tylko o charakterze sportowym. Teraz jesteśmy przed finalizacją umów z  wybranymi podmiotami, więc jeszcze nie mogę podać konkretów. Niewątpliwie czas igrzysk będzie okazją do spotkania sławnych sportowców, którzy wystąpią w roli Ambasadorów EUG 22.

Zapewne wśród zaproszonych sławnych sportowców nie zabraknie naszych studentów- lekkoatletów, obecnego mistrza olimpijskiego z Tokio - Kajetana Duszyńskiego, czy też naszego absolwenta "profesora" Adama Kszczota?

Z całego serca gratuluję Kajetanowi i całej drużynie mistrzostwa olimpijskiego. Z pewnością Jego sukces przejdzie do historii naszej uczelni i nie wyobrażamy sobie, aby Nasz Mistrz nie został Ambasadorem EUG 22. Pozostaje jedynie żałować, że lekkiej atletyki nie ma na liście sportów Europejskich Igrzysk Akademickich. Na chwilę obecną potwierdzam, że Adam Kszczot zgodził się pomóc nam w promocji tego wydarzenia, podobnie jak kilkoro innych sportowców i zespołów z naszego regionu. Ich oficjalna prezentacja nastąpi we wrześniu, na konferencji prasowej.

Europejskie Igrzyska Akademickie to gigantyczne wydarzenie w skali Łodzi Akademickiej. Przy organizacji igrzysk będzie pomagało około 800 wolontariuszy. Kiedy planowany jest nabór osób chętnych do pomocy?

Rekrutacja dla wolontariuszy rusza 1 listopada. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie eug.2022.eu, pasja.AZS.pl oraz na stronie Centrum Sportu i KU AZS PŁ.  Wszyscy przyjezdni z Europy i Polski będą mieli zagwarantowany nocleg oraz wyżywienie. Dla tej grupy uczestników przewidziane są szkolenia, różne imprezy integracyjne i szereg atrakcji. Praca przy organizacji tego wydarzenia będzie niepowtarzalną okazją do zdobycia doświadczeń i tzw. „kompetencji miękkich”. Wolontariusze będą współpracować ze wszystkimi grupami docelowymi, na różnych obiektach zamkniętych i otwartych. Będzie to również szansa do nawiązania znajomości, konwersacji w języku obcym oraz wymiany kulturowej.

W trakcie zdalnej nauki, Centrum Sportu PŁ promowało wśród studentów wydarzenie EUG 22. Od wielu z nich, otrzymaliśmy informację zwrotną, że są zainteresowani pomocą przy tej imprezie. Dlatego przed rozpoczęciem naboru prześlę do naszych studentów dodatkowe informacje na temat wolontariatu. Zależy mi, aby jak największa liczba naszych studentów miała okazję do aktywnych działań na rzecz Igrzysk i naszej uczelni. A tym samym mogła przyczynić się do osiągnięcia sukcesu tego wielkiego, multisportowego wydarzenia.

Rozmawiała Małgorzata Trocha