Co zyskają konsumenci dzięki Państwa badaniom?
Główną funkcją systemu jest oczywiście kontrola jakości i bezpieczeństwa produktów. Chodzi o wykrycie towarów o tzw. podwójnej jakości „dual quality”. Jest to niestety duży problem dotykający konsumentów z różnych krajów. I nie chodzi mi tu wcale o to, że proszki do prania lub tabletki do zmywarek, sprzedawane na rynku polskim są gorszej jakości niż te sprzedawane na ryku niemieckim czy brytyjskim. Do tego już chyba przyzwyczailiśmy się, choć nie jest to dobre stwierdzenie. Może lepiej powiedzieć, że mamy taką świadomość, bo nie powinniśmy się do tego przyzwyczajać. Musimy taki proceder zwalczać. I w tym, mam nadzieję, może pomóc nasz system Salus.
Jaki jest zakres projektu?
SALUS obejmuje zaprojektowanie, zaimplementowanie i wdrożenie informatycznego systemu, służącego do kontroli jakości produktów. Rozwiązanie bazuje na opiniach pozyskanych ze źródeł internetowych, takich jak: strony internetowe, portale społecznościowe, portale aukcyjne, sklepy online. Główne zadania systemu są 3. Po pierwsze analiza dostępnych opinii (liczbowe, tekstowe, audio i wideo) w celu dokonania selekcji produktów do badań laboratoryjnych. Po drugie automatyzacja procesu pozyskiwania opinii o produktach ze źródeł internetowych. Po trzecie stworzenie platformy dla rozwoju rozwiązań bazujących na Sztucznej Inteligencji (SI).
Które produkty będą wzięte pod lupę?
W trakcie realizacji projektu system będzie kontrolował produkty z sześciu grup, czyli proszki do prania do białego i do kolorowego. tabletki do zmywarek, kubki termiczne, kremy do opalania oraz pieluchy dla dzieci. Jednakże, w przyszłości docelowo system będzie mógł kontrolować produkty z dowolnej kategorii produktowej. Oczywiście wszystko będzie zależało od potrzeb naszego końcowego klienta, którym jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak przebiega badanie?
Każdy produkt posiada własne charakterystyczne parametry, które należy przebadać, aby móc wykryć potencjalną podwójną jakość. W związku z tym definiujemy zbiór cech właściwych dla każdej grupy produktowej, które następnie oceniamy na podstawie opinii konsumentów, uzyskanych ze źródeł internetowych. Oczywiście takie informacje każdy z nas mógłby analizować „ręcznie”, jednakże ogrom informacji, który jest obecnie dostępny za sprawą Internetu, czyni takie zdanie zupełnie niewykonalnym bez wsparcia informatycznych rozwiązań.
Ponadto, analiza dostępnych na rynku rozwiązań wykazała, iż są one niewystarczające wobec rosnących wymagań powstałych w wyniku przechodzenia handlu do sieci internetowej. Istniejące rozwiązania powszechnie stosują manualne i/lub bezpośrednie metody pozyskiwania opinii konsumentów, często w oddzieleniu od reszty systemu, np. w formie ankiet. Wiąże się to z wysoką czasochłonnością, wysokim kosztem oraz ograniczonym zasięgiem badań. Główną cechą proponowanego w ramach projektu systemu SALUS jest wysoki poziom automatyzacji procesów i funkcji, dzięki wykorzystaniu mechanizmów Sztucznej Inteligencji oraz technologii Blockchain, który jest bezpieczną i niezależną rozproszoną bazą danych wraz ze wspierającymi ją technikami IT.
Z jakimi instytucjami/podmiotami planujecie współpracę przy realizacji?
Jak już wspomniałam kilka razy, naszym głównym klientem jest UOKiK i to z nim współpracujemy najwięcej, chociaż robimy to w głównej mierze poprzez NCBiR, który jest z kolei naszym grantodawcą. Ponadto, w trakcie realizacji projektu kontaktujemy się z potencjalnymi dostawcami opinii na temat produktów, od których musimy uzyskać dane do naszego systemu, bez których żaden z jego komponentów nie mógłby poprawnie funkcjonować.
Kto wchodzi w skład zespołu i jakie ma zadania?
Projekt realizowany jest w ramach Konsorcjum wspólnie z łódzką firmą informatyczną Kodegenix oraz Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej. W skład zespołu pracującego na Politechnice Łódzkiej wchodzą pracownicy badawczo-dydaktyczni, doktoranci i studenci kierunku informatyka stosowana na Wydziale FTIMS.
Dlaczego warto być naukowcem?
Chyba każdy z naukowców ma swoje powody. Dla mnie to przede wszystkim wolność, rozumiana jako swoboda w określeniu tego, czym zajmuję się naukowo – oczywiście czasami jesteśmy ograniczeni pewnymi zewnętrznymi czynnikami, ale w dużej mierze, a nieraz i w bardzo dużej mierze sami możemy zdecydować, czym będziemy się zajmować, na czym możemy się skupić, co możemy rozwijać lub tworzyć. To jest ogromna wartość.
Oczywiście, bardzo ważni są ludzie, z którymi współpracujemy – bez nich nie da się za dużo zrobić, szczególnie w obecnych czasach, gdy wszystko dzieje się szybciej i szybciej – a szczególnie w informatyce. Ja mam to szczęście, że współpracuję ze świetnymi osobami. Nasz zespół, z którym realizujemy projekt Salus to grupa profesjonalnych naukowców, zaangażowanych w swoja pracę.
Romzawiała Agnieszka Garcarek-Sikorska