FIR to ważne wydarzenie, które jest nie tylko promocją innowacyjnych projektów, ale też korzyści z nich wynikających dla naszej gospodarki. Podczas uroczystej gali naukowcy z Politechniki Łódzkiej odebrali aż cztery nagrody.
Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii Projekt Przyszłości został zespół projektu Hybrid-ElectriC regional Aircraft distribution Technologies (HECATE ). To unijny projekt, który dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jest realizowany przez konsorcjum liczące 37 partnerów z 11 krajów. Kluczem do sukcesu w projekcie, ma być rozwój niedużych regionalnych samolotów o napędzie hybrydowo-elektrycznym. Koordynatorem przedsięwzięcia wartego 40 milionów euro jest firma Collins Aerospace. Politechnika Łódzka jest partnerem projektu, a jej koordynatorką w PŁ jest dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, która odebrała nagrodę.
Troje naukowców z Politechniki Łódzkiej zostało nagrodzonych tytułami Naukowca Przyszłości za prowadzenie innowacyjnych badań.
- Dr Aleksandra Ziemińska - Stolarska została laureatką w kategorii Kobieta, która zmienia świat, za prowadzenie innowacyjnych badań mających wymierny wpływ na rozwój przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i duże zaangażowanie w międzynarodowe projekty badawcze m.in. HECATE.
- Dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów został nagrodzony za realizację oraz upowszechnianie i promocję projektu o akronimie SustDesignTex. Pełny tytuł projektu to: Zrównoważone wzornictwo przemysłowe struktur tekstylnych dla kompozytów - Sustainable Industrial Design of Textile Structures for Composites. Prof. Barburski jest koordynatorem nagrodzonego projektu.
- Dr Jacek Stańdo, prof. PŁ w Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki został doceniony za realizację projektu Math3geove - Matematical models for teaching three-dimensional geometry using virtual reality oraz pozytywne podejście do upowszechniania wyników badań wśród całego społeczeństwa. Prof. Stańdo zasiada w Radzie Programowej Fundacji FIR, która jest organem doradczym w wytyczaniu i opiniowaniu kierunków działalności organizacji.