Data dodania 23.10.2023 - 14:10
Kategorie aktualności

Już po raz kolejny w Uniejowie spotkali się (19-20.10) najważniejsi krajowi innowatorzy na Forum Inteligentnego Rozwoju (FIR) zwanym też Kongresem Projektów Przyszłości. Forum jest dobrą okazją do wyróżnienia najlepszych polskich projektów.

Image

FIR to ważne wydarzenie, które jest nie tylko promocją innowacyjnych projektów, ale też korzyści z nich wynikających dla naszej gospodarki. Podczas uroczystej gali naukowcy z Politechniki Łódzkiej odebrali aż cztery nagrody.

Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii Projekt Przyszłości został zespół projektu Hybrid-ElectriC regional Aircraft distribution Technologies  (HECATE ). To unijny projekt, który dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jest realizowany przez konsorcjum liczące 37 partnerów z 11 krajów. Kluczem do sukcesu w projekcie, ma być rozwój niedużych regionalnych samolotów o napędzie hybrydowo-elektrycznym. Koordynatorem przedsięwzięcia wartego 40 milionów euro jest firma Collins Aerospace. Politechnika Łódzka jest partnerem projektu, a jej koordynatorką w PŁ jest dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, która odebrała nagrodę.

Image
banerr newslettera PŁ

Troje naukowców z Politechniki Łódzkiej zostało nagrodzonych tytułami Naukowca Przyszłości za prowadzenie innowacyjnych badań.

  • Dr Aleksandra Ziemińska - Stolarska została laureatką w kategorii Kobieta, która zmienia świat, za prowadzenie innowacyjnych badań mających wymierny wpływ na rozwój przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i duże zaangażowanie w międzynarodowe projekty badawcze m.in. HECATE.
  • Dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów został nagrodzony za realizację oraz upowszechnianie i promocję  projektu o akronimie SustDesignTex.  Pełny tytuł projektu to: Zrównoważone wzornictwo przemysłowe struktur tekstylnych dla kompozytów - Sustainable Industrial Design of Textile Structures for Composites. Prof. Barburski jest koordynatorem nagrodzonego projektu.
  • Dr Jacek Stańdo, prof. PŁ w Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki został doceniony za realizację projektu Math3geove - Matematical models for teaching three-dimensional geometry using virtual reality oraz pozytywne podejście do upowszechniania wyników badań wśród całego społeczeństwa. Prof. Stańdo zasiada w Radzie Programowej Fundacji FIR, która jest organem doradczym w wytyczaniu i opiniowaniu kierunków działalności organizacji.
Image
dr jacek Stańdo, prof. PŁ podczas wystąpienia na Forum, fot. arch. prywatne
dr Jacek Stańdo, prof. PŁ, podczas wystąpienia na FIR, fot. arch. prywatne