Data dodania 18.08.2023 - 09:19
Kategorie aktualności

Dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ został przyjęty do Leadership Academy for Poland (LAP), jednego z najlepszych programów rozwoju przywództwa prowadzonego między innymi przez wykładowców Uniwersytetu Harvarda.

Image

Aplikowałem do LAP, ponieważ słyszałem bardzo zachęcające opinie na temat tego programu od uczestników poprzednich edycji. LAP to apolityczna inicjatywa, której celem jest przyczynianie się do rozwoju dobrego przywództwa dla Polski i świata. Dla mnie osobiście najważniejsze jest wywieranie pozytywnego wpływu na edukację technologiczną, w szczególności na Politechnice Łódzkiej i w Łodzi. Jestem wdzięczny i dumny, że miasto Łódź poparło tę kandydaturę jako "partner nominujący”

– komentuje naukowiec, który po trzyetapowej rekrutacji znalazł się w gronie 40 uczestników bieżącej edycji programu. Aplikacja może (ale nie musi) być poparta przez jednego z partnerów nominujących, którym w tym przypadku było miasto Łódź.

Rekrutując się do LAP, trzeba przedstawić swoje cele i wyróżnić się spośród szerokiej konkurencji. Liczba chętnych corocznie przekracza 15 osób na jedno miejsce. Dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ jako swoją notywację przedstawił chęć zmiany sposobu przygotowania młodego pokolenia do życia w przepełnionej technologią przyszłości. Jak mówi:

Musimy kształtować ludzi, którzy będą odważnie tworzyć nowe technologie i rozwiązania. Powinniśmy jak najszybciej zmienić model z opartego o wykładanie (lecturing) na model oparty o wzmacnianie talentów i kompetencji (empowering). Kiedy kończyłem studia magisterskie, większość moich znajomych wyjeżdżała z Łodzi w poszukiwaniu lepszego życia. Ja chcę widzieć coś odwrotnego - talenty przyjeżdżające na Politechnikę i do Łodzi podekscytowane możliwościami i atmosferą tego środowiska.

Leadership Academy for Poland skierowany jest do osób aktywnie działających w sektorze biznesu, akademii, organizacjach non-profit, administracji publicznej, mediach, kulturze i sporcie lub w segmencie startupów. To jedyny program oparty na unikalnej metodzie Leadership 4D-Experience™. Uczestnicy rozwijają kompetencje przywódcze w obszarze interpersonalnym (przewodzenie w organizacji, rozumienie motywacji pracowników, budowanie długofalowych możliwości zespołów), systemowym (zarządzanie kompleksowością otoczenia) i samodoskonalącym (źródła motywacji i stosunku do siebie, ludzi i świata).

Dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ jest kierownikiem Zakładu Turbin i Sprężarek w Instytucie Maszyn Przepływowych. W przeszłości pełnił m.in. funkcję pełnomocnika rektora ds. przedsiębiorczości akademickiej, członka zarządu Centrum Transferu Technologii PŁ sp. z o.o. (obecnie Tulventure sp z o.o.).

Naukowiec pracuje nad systemami zabezpieczającymi sprężarki przed awarią. Jest członkiem American Society of Mechanical Engineering, Institute of Physics, The Institution of Engineering and Technology. Jest współzałożycielem F1 in Schools Poland – polskiej edycji najbardziej ekscytującego konkursu STEM (Science Technology Engineering Mathematics) dla młodzieży licealnej. Odbywał staże w Leeds University, Oxford University, Cambridge University, University of Strathclyde, General Electri, ale to właśnie w Łodzi czuje się najlepiej.