Data dodania
Kategorie aktualności

Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr hab. inż. Dorocie Kręgiel z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz dr. hab. inż. Marcinowi Janickiemu z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ.

Image
Image

Prof. Dorota Kręgiel jest pracownikiem naukowym w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej PŁ. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Chemii Spożywczej (obecnie BiNoŻ). Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w 2000 r., a doktora habilitowanego w dyscyplinie biotechnologia w 2013 r. Jej zainteresowania naukowe są szerokie, a dotyczą fizjologii i aktywności metabolicznej drobnoustrojów, związków biologicznie czynnych, mikrobiologii wód pitnych i napojów, biofilmów oraz skutecznych strategii antybiofilmowych.

Prof. Kręgiel kierowała grantami finansowanymi przez KBN, MNiSW oraz NCBiR, a także była członkiem międzynarodowych zespołów naukowych w ramach projektów UE. Prace badawcze w projekcie „Perceramics” w ramach 6PR uważa za czas przełomowy w swoim rozwoju naukowym.

Prof. Dorota Kręgiel jest autorką lub współautorką ponad 400 publikacji, w tym 80 artykułów naukowych w czasopismach z listy Journal Citation Reports (JCR) i kilku rozdziałów w książkach. Była recenzentem ponad 100 publikacji, głównie dla czasopism o zasięgu międzynarodowym. Jest promotorem jednego zakończonego oraz czterech otwartych przewodów doktorskich. Odbyła kilka zagranicznych staży naukowych oraz staż przemysłowy w polskim przedsiębiorstwie branży spożywczej. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach komitetów naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych. Wygłaszała również zaproszone wykłady na konferencjach międzynarodowych, a także przewodniczyła sesjom.

Nominowana profesor jest zastępcą przedstawiciela Polski w międzynarodowym stowarzyszeniu jednostek naukowo-dydaktycznych oraz przemysłu ISEKI-Food Association, a także członkiem Komisji Akredytacyjnej EQAS przy ISEKI-Food Association. Za działalność naukową i wkład w rozwój współpracy badawczej polsko-serbskiej została nagrodzona honorowym członkostwem National Society of Processing and Energy in Agriculture.

Image

Prof. Marcin Janicki jest absolwentem studiów magisterskich kierunku elektronika na Politechnice Łódzkiej. Pracę dyplomową napisał w 1994 r., przebywając w Ecole Nationale Supérieure d'Electricité et Mécanique w Nancy, Francja. W 1996 r. ukończył też studia magisterskie kierunku finanse i bankowość na Uniwersytecie Łódzkim. Studia doktoranckie na Politechnice Łódzkiej ukończył z wyróżnieniem w 1999 r. Podczas tych studiów w roku akademickim 1997/1998 odbył staż w University of Strathclyde w Glasgow.

Po otrzymaniu stopnia doktora w roku akademickim 2000/1 odbył staż na Uniwersytecie w Gandawie, Belgia oraz w roku akademickim 2007/2008 przebywał w Radon Institute for Computational and Applied Mathematics Austriackiej Akademii Nauk w Linz. W 2012 r. obronił rozprawę habilitacyjną pt. "Inverse heat transfer problems in electronics". Jest on zatrudniony w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ nieprzerwanie od 1999 r.

Zainteresowania naukowe prof. Janickiego dotyczą głównie zagadnień wielodomenowego modelowania przyrządów i systemów elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem modeli termicznych. Opracowany przez niego symulator pozwala na znaczne skrócenie czasu trwania symulacji termicznych oraz wydatne zwiększenie ich dokładności umożliwiając przeprowadzanie optymalizacji układów elektronicznych zarówno w fazie projektowania, jak też na monitorowanie ich temperatury w czasie rzeczywistym.

Prof. Janicki od ponad 10 lat bierze aktywny udział w działaniach mających na celu zwiększenie zatrudnialności absolwentów uczelni i ich mobilności międzynarodowej min. w ramach realizacji projektów programu Erasmus. W roku 2008 włączył się też w prace Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej, min. prowadząc warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych w ramach projektu programu Horyzont 2020.

Uczestniczył on w licznych projektach naukowych i edukacyjnych finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych, w 6 z nich pełniąc rolę kierownika. Jest on współautorem 217 publikacji naukowych, w tym 31 artykułów w czasopismach z JCR Master Journal List. Za istotny wkład w modernizację programów studiów oraz wysiłki włożone w internacjonalizację uczelni w 2010 r. został odznaczony brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a w 2012 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.