Data dodania
Kategorie aktualności

Z początkiem kwietnia (4.04) rusza na Politechnice Łódzkiej nowy cykl wykładów: HOT TOPICS IN SCIENCE AND TECHNOLOGY, poruszających najbardziej aktualne problemy dotyczące ochrony środowiska i wielu zagadnień zrównoważonego rozwoju. Pierwszy gorący temat w nauce i technologii porusza bardzo istotną obecnie tematykę "Energia a klimat". Wykład wygłosi prof. Roman Zarzycki, który od wielu lat propaguje ekologiczne spojrzenie na świat.

Image

W wystąpieniu zostaną poruszone zagadnienia energii i jej globalnego wpływu na klimat ziemski. Omówione zostaną dane historyczne, stan obecny oraz prawdopodobna przyszłościowa sytuacja na światowym i polskim rynku energii.  Prof. Zarzycki odniesie się do niektórych elementów polityki UE w tym zakresie, a także poruszy temat polityki w zakresie spalania odpadów. Zapraszamy do Audytorium im. prof. Tadeusza Paryjczaka, gmach Alchemium (ul. Żeromskiego 114), o godz. 10:15.

Profesor Roman Zarzycki jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Po studiach rozpoczął pracę w Katedrze Inżynierii i Aparatury Chemicznej PŁ.  Potem utworzył Katedrę Systemów Inżynierii Środowiska na Wydziale Inżynierii Chemicznej, obecnie Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Pod jego kierunkiem wybudowano i uruchomiono nowe - niektóre unikatowe w skali kraju - laboratoria dydaktyczne i badawcze oraz uruchomiono nowe specjalizacje. Przez cztery lata pracował w Libii na University of Tripoli na Wydziale Przetwórstwa Ropy Naftowej i Kopalnictwa, gdzie prowadził wykłady z zakresu ruchu masy oraz termodynamiki.


W zaproszeniu na wykład  prof. Roman Zarzycki tak napisał o sobie:


Urodziłem się, a później przez wiele lat mieszkałem na terenie fabryki chemicznej i to w dużej mierze zdefiniowało moją dalszą przyszłość. Przez całe życie moim credem były poglądy Stanisława Staszica, że praca naukowa musi być ściśle powiązana z pracą dla gospodarki narodowej. Dowodem tego był fakt, że w Katedrze, którą stworzyłem i kierowałem przez blisko 20 lat miała jeden z największych "przerobów" we współpracy nauka - przemysł. Obecnie pracuję poza macierzystą uczelnią. Moje zainteresowania pozazawodowe koncentrują się wokół sztuki. Część swoich zbiorów przekazałem m.in. Zamkowi Królewskiemu w Warszawie a ostatnio Muzeum Sztuki w Łodzi.