Data dodania 01.09.2021 - 08:13
Kategorie aktualności

Władze Politechniki Łódzkiej zapraszają na dwie uroczystości ważne dla środowiska akademickiego. W piątek, 17 września, o g. 10.00 nastąpi oficjalne otwarcie nowego gmachu Wydziału Chemicznego, Alchemium – magia chemii jutra oraz nadanie głównej auli tego budynku imienia prof. Tadeusza Paryjczaka, a o godz. 12.00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu PŁ, podczas którego prof. Klaus Müllen odbierze tytuł doktora honoris causa.

Image

To będzie wyjątkowe święto dla całej społeczności Politechniki Łódzkiej. Zakończony pierwszy etap budowy nowej siedziby Wydziału Chemicznego był długo wyczekiwany przez studentów oraz pracowników. Jak mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ:

Każda taka uroczystość jest potwierdzeniem długofalowego rozwoju, realizowanego zgodnie z wizją i śmiałymi planami. Gmach Alchemium doskonale wpisał się w unikatowy kampus Politechniki Łódzkiej, gdzie pofabryczna architektura połączona jest z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na naszych oczach budynek pierwszego etapu piął się, dlatego z satysfakcją zapraszam Państwa do wnętrza części konferencyjno-dydaktyczno-administracyjnej. Ten etap inwestycji kosztował 65 milionów zł.

W nowoczesnym gmachu znajduje się aula na 500 osób, w której będą odbywały się najważniejsze uczelniane uroczystości, siedziba władz Wydziału Chemicznego, sale dla pracowników. W tej chwili trwa przetarg na realizację drugiego etapu inwestycji, czyli budowę i wyposażenie laboratoriów, a także sal dydaktycznych. Zakończenie prac przewidziane jest na 2024 r.

Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia będzie uroczyste posiedzenie Senatu PŁ z okazji nadania godności doktora honoris causa prof. Klausowi Müllenowi. 

Jak mówi prof. Jacek Ulański:

Image
Zdjęcie portretowe: prof. Klaus Müllen w ciemnej marynarce i niebieskiej koszuli na szarym tle.
prof. Klaus Müllen

Jest dla mnie wielkim zaszczytem wystąpienie w roli promotora na uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa tak znakomitemu uczonemu. Moja satysfakcja jest tym większa, że kierowana przeze mnie Katedra Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym od ponad dwudziestu lat ściśle współpracuje z profesorem Müllenem i jego zespołem. Trudno jest przecenić korzyści naukowe, jakie odnieśliśmy z tej współpracy, niezwykle korzystnej także dla naszych studentów i doktorantów, wyjeżdżających regularnie od wielu lat na staże w Instytucie Maxa Plancka Badań Polimerów w Moguncji. Ten Instytut jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych na świecie ośrodków badań nad materiałami wielkocząsteczkowymi. Należy wspomnieć, że współpracujemy z Instytutem w Moguncji niemal od chwili jego powstania w roku 1984, a współzałożyciel tego Instytutu, profesor Gerhard Wegner otrzymał w roku 2005 tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Uroczystość będzie transmitowana na stronie internetowej uczelni.