Data dodania 08.04.2022 - 10:15
Kategorie aktualności

6 kwietnia odbyła się pierwsza z cyklu, debata technologiczna pod nazwą „Sztuczna inteligencja (AI) wyzwaniem dla firm nie tylko z sektora IT”. Wzięli w niej udział zaproszeni goście z branży IT oraz przedstawiciele Politechniki Łódzkiej.


Image

Cykl debat otworzył JM Rektor PŁ, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik oraz inicjator przedsięwzięcia, prof. Łukasz Kaczmarek, przewodniczący Senackiej Komisji PŁ ds. Nauki, Promocji i Współpracy Zagranicznej.

Politechnika Łódzka to instytucja, która pracuje razem z przemysłem i dla niego chce spełniać rolę pomysłodawcy. Chce być kimś, z kim można zrobić dobry biznes. Tak my odczytujemy naszą rolę, a debaty „Technologie jutra” mają pokazać z jednej strony co my możemy zaoferować, a z drugiej strony da nam możliwość wsłuchania się w głosy płynące z przemysłu. Sztuczna Inteligencja to nie tylko ci, którzy tworzą narzędzia, idee oraz perspektywy rozwoju, ale również ci, którzy korzystają z tych narzędzi i stosują je w zupełnie nowych obszarach, tak aby rozwiązywać problemy, które dotyczą nas wszystkich – lepiej, łatwiej, szybciej, bardziej dokładnie, oszczędnie i efektywnie – powiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

W czasie debaty jej uczestnicy podjęli próbę zdefiniowania sztucznej inteligencji (AI) oraz przedstawienia korzyści z jej zastosowania dla branż związanych m. in. z medycyną, szeroko rozumianym bezpieczeństwem oraz digitalizacją procesów. Zastanawiali się również nad zagrożeniami jakie AI niesie ze sobą w obszarach m.in. wpływu na miejsca pracy, prawa człowieka a także gotowości technologicznej. Ponadto rozpatrywali perspektywy dalszego rozwoju AI w kontekście regionu łódzkiego w zakresie współpracy między uczelniami a biznesem, zawodów przyszłości oraz rynku pracy.

Image
Dabata technologiczna na PŁ - paneliści.

Uczestnikami debaty byli:

  • prof. Jacek Kucharski - dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ oraz dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ
  • Marek Brylski - Product Line Director, Hexagon Safety, Infrastructure and Geospatial Division
  • dr Mirosław Sopek - wiceprezes Zarządu MakoLab S.A.
  • Jakub Musiałek - członek Zarządu Pixel Technology

Dyskusję moderowali:

  • prof. Adam Wojciechowski - dziekan Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ, dyrektor Instytutu Informatyki PŁ oraz przewodniczący Zespołu ds. Sztucznej Inteligencji działającego na terenie PŁ
  • Magda Kubicka - dyrektor Departamentu Innowacji Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Kolejna debata została zaplanowana na 18 maja i będzie zatytułowana „Chemia i inżynieria materiałowa – oferta dla gospodarki obiegu zamkniętego”.

Tym razem paneliści wywodzący się ze środowiska firm związanych z gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ) wypowiedzą się na takie tematy jak: czym jest i co wymusza projektowanie w oparciu o standardy gospodarki obiegu zamkniętego, jak wyglądał w ich firmach proces wdrażania procedur z tym związanych, jakie prace musiały zostać wykonane, czy konieczne było wprowadzenia specjalistycznych szkoleń dla pracowników oraz jakie widzą szanse na dalszy rozwój firm poprzez ciągłą optymalizację procesów GOZ.