Cykl debat otworzył JM Rektor PŁ, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik oraz inicjator przedsięwzięcia, prof. Łukasz Kaczmarek, przewodniczący Senackiej Komisji PŁ ds. Nauki, Promocji i Współpracy Zagranicznej.
Politechnika Łódzka to instytucja, która pracuje razem z przemysłem i dla niego chce spełniać rolę pomysłodawcy. Chce być kimś, z kim można zrobić dobry biznes. Tak my odczytujemy naszą rolę, a debaty „Technologie jutra” mają pokazać z jednej strony co my możemy zaoferować, a z drugiej strony da nam możliwość wsłuchania się w głosy płynące z przemysłu. Sztuczna Inteligencja to nie tylko ci, którzy tworzą narzędzia, idee oraz perspektywy rozwoju, ale również ci, którzy korzystają z tych narzędzi i stosują je w zupełnie nowych obszarach, tak aby rozwiązywać problemy, które dotyczą nas wszystkich – lepiej, łatwiej, szybciej, bardziej dokładnie, oszczędnie i efektywnie – powiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.
W czasie debaty jej uczestnicy podjęli próbę zdefiniowania sztucznej inteligencji (AI) oraz przedstawienia korzyści z jej zastosowania dla branż związanych m. in. z medycyną, szeroko rozumianym bezpieczeństwem oraz digitalizacją procesów. Zastanawiali się również nad zagrożeniami jakie AI niesie ze sobą w obszarach m.in. wpływu na miejsca pracy, prawa człowieka a także gotowości technologicznej. Ponadto rozpatrywali perspektywy dalszego rozwoju AI w kontekście regionu łódzkiego w zakresie współpracy między uczelniami a biznesem, zawodów przyszłości oraz rynku pracy.
Uczestnikami debaty byli:
- prof. Jacek Kucharski - dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ oraz dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ
- Marek Brylski - Product Line Director, Hexagon Safety, Infrastructure and Geospatial Division
- dr Mirosław Sopek - wiceprezes Zarządu MakoLab S.A.
- Jakub Musiałek - członek Zarządu Pixel Technology
Dyskusję moderowali:
- prof. Adam Wojciechowski - dziekan Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ, dyrektor Instytutu Informatyki PŁ oraz przewodniczący Zespołu ds. Sztucznej Inteligencji działającego na terenie PŁ
- Magda Kubicka - dyrektor Departamentu Innowacji Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Kolejna debata została zaplanowana na 18 maja i będzie zatytułowana „Chemia i inżynieria materiałowa – oferta dla gospodarki obiegu zamkniętego”.
Tym razem paneliści wywodzący się ze środowiska firm związanych z gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ) wypowiedzą się na takie tematy jak: czym jest i co wymusza projektowanie w oparciu o standardy gospodarki obiegu zamkniętego, jak wyglądał w ich firmach proces wdrażania procedur z tym związanych, jakie prace musiały zostać wykonane, czy konieczne było wprowadzenia specjalistycznych szkoleń dla pracowników oraz jakie widzą szanse na dalszy rozwój firm poprzez ciągłą optymalizację procesów GOZ.