Pracownicy PŁ dołączyli do zainicjowanej przez PCK w Łodzi pomocy dla uczniów. Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz zebranym przez PCK funduszom zorganizowano Zieloną Szkołę w ośrodku ZHP Nadwarciański Gród - Załęcze Wielkie, w okolicach Wielunia. Tam dzieci i młodzież mogli nie tylko odpocząć od traumatycznych wydarzeń, ale również mieli wyjątkowe lekcje i wiele okazji do przepracowania swoich emocji.
Wśród prowadzących zajęcia była dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ. Jak mówi:
Prowadziłam zajęcia warsztatowe, na których każdy uczestnik wykonywał samodzielnie doświadczenia. Ich myślą przewodnią była szeroko rozumiana ALeCHEMIA, a tematyka poruszała zarówno zagadnienia związane z prawidłowym odżywianiem i rozróżnianiem produktów zawierających znaczące ilości cukru, substancji słodzących, barwników syntetycznych, a także ciśnieniem, napięciem powierzchniowym czy rozkładem związków polimerowych w naturze. Dzieci były bardzo zainteresowane i zaskoczone nowo zdobywaną wiedzą i przebiegiem doświadczeń. Ku mojemu zadowoleniu wyciągały samodzielnie wnioski i swoimi pytaniami utwierdzały mnie w przekonaniu, jak istotna jest forma przekazywanej wiedzy młodemu człowiekowi, szczególnie w obecnych czasach.
Dr inż. Gałązka-Czarnecka jest od wielu lat wykładowczynią „ŁUD-u”, co pomogło w tej wyjątkowej szkole:
Nauczyłam się jak „mówić naukowo do młodych” i „pokazywać naukę w doświadczeniach”. Spotkanie z dziećmi w Zalesiu Wielkim było jednorazowe, ale zostanie w mojej pamięci i sercu.
W ramach tego wsparcia swoje zajęcia "Druk 3D" poprowadzili także Katarzyna Wybrzak i Wiktor Przybyła. Natomiast Małgorzata Urbaniak z biura ŁUD PŁ zorganizowała kolorowanie koszulek ŁUD dla dzieci, warsztaty z klockami lego i warsztaty matematyczne w oparciu o gry logiczne przywiezione z pierwszego w Europie eksperymentarium matematycznego z Giessen.