Uczelnia jest świadoma, że zrównoważony rozwój to nie tylko idea, to przede wszystkim realne działania. Powołany przez rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika, Zespół ds. zrównoważonego rozwoju ma zintensyfikować działania uczelni i jej interesariuszy, aby wypełniać 17 priorytetów określonych w Agendzie 2030 ONZ. Są one zdefiniowane w pięciu obszarach: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo.
- Rozpowszechnianie wiedzy na ten temat jest elementem niezbędnym w edukacji studentów, doktorantów i pracowników uczelni, postrzeganym jako inwestycja w przyszłość kolejnych pokoleń, a zarazem społeczny przejaw troski o nasze środowisko - mówi rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik i dodaje - Jestem dumny z zaangażowania całej społeczności akademickiej, aktywnie włączającej się w działania podejmowane dla zrównoważonego rozwoju nie tylko naszej uczelni, ale i całego kraju.
Uczelnia wytycza kierunki najbardziej potrzebnych działań, jakie możemy podjąć w zakresie badań naukowych i edukacji, aby skuteczniej osiągać wyznaczone cele w poszczególnych obszarach. Priorytetowym zadaniem Zespołu jest poszerzenie wiedzy i świadomości o celach zrównoważonego rozwoju wśród całej społeczności akademickiej.
- Raport zawiera główne informacje o naszych działaniach wpisujących się w poszczególne priorytety. Pokazujemy dobre praktyki, aby skutecznie inspirować do kolejnych społecznie odpowiedzialnych inicjatyw. Osiągnięcia naukowe w ogromnym stopniu wpływają na zmiany społeczne. Rola nauki i postępu technologicznego jest tu nie do przecenienia - podkreśla prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju w PŁ.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją: Politechnika Łódzka na drodze zrównoważonego rozwoju. Raport za lata 2020-2021.