Data dodania 18.06.2021 - 07:33
Kategorie aktualności

Różnorodna oferta kształcenia i rozwijania swoich pasji, bezpłatne studia w językach obcych oraz specjalny program dla najlepszych kandydatów i studentów - rozpoczęła się rekrutacja na studia w PŁ. O tym, dlaczego warto zdecydować się na Politechnikę Łódzką, mówi dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, prorektor ds. kształcenia.

Image

Co wyróżnia PŁ na tle innych uczelni?

Jestem pewien, że Politechnika Łódzka to miejsce idealne do potęgowania możliwości. Jednym z naszych największych atutów są świetne perspektywy zawodowe absolwentów. Wykształcenie inżynierskie jest bardzo cenione na rynku pracy, a dodatkowo zdobyte doświadczenie w czasie staży, praktyk okazuje się niezwykle przydatne podczas szukania pracy. Wciąż poszerzamy grono firm i instytucji, z którymi prowadzimy współpracę umożliwiającą studentom już od pierwszych semestrów poznanie pracodawców.

Politechnikę Łódzką wyróżnia także różnorodność oferty kształcenia – 60 kierunków, w tym prowadzone bezpłatnie w języku angielskim i francuskim. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia umiędzynarodowienia, dlatego na wielu naszych kierunkach można zdobyć podwójny dyplom – politechniczny oraz uczelni partnerskiej zza granicy. Chcę przypomnieć, że PŁ jest liderem w wymianie studenckiej. Mam nadzieję, że jak najszybciej wrócimy do możliwości swobodnego podróżowania w ramach np. programu Erasmus.

W jakich obszarach można rozwijać swoje zainteresowania na PŁ?

Na początku wspomniałem o potęgowaniu możliwości – za tym hasłem stoi różnorodna oferta organizacji studenckich i kół naukowych działających w PŁ. Stwarzamy studentom warunki do realizacji pasji, zainteresowań nie tylko naukowych, ale też artystycznych czy sportowych. Dodam, że w 2023 r. Politechnika Łódzka będzie gospodarzem europejskich igrzysk studenckich EUG, w których rywalizować będą zawodnicy z 40 krajów. Zależy nam, by ten wyjątkowy czas studiowania był jednocześnie czasem rozwoju osobistego, okazją do poznania inspirujących ludzi i dał solidne fundamenty do budowania dalszej kariery.

Stawiamy na obszary kluczowe dla naszej uczelni, które przekładają się na szeroką gamę kierunków studiów i konkretnych pól badawczych; m.in. w ramach  innowacyjnych zastosowań sztucznej inteligencji, robotyki, przemysłu 4.0, nanomateriałów, systemów cyberfizycznych, internetu rzeczy, sieci 5G, budownictwa i architektury, inżynierii materiałowej i środowiskowej, technologii chemicznej i analityki, chemii dla przemysłu i medycyny, czy też biotechnologii, biomateriałów, przemysłu mody i tekstroniki, fizyki, inżynierii biomedycznej, a także wzornictwa, papiernictwa, informatyki, elektroniki czy zarządzania oraz logistyki. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Rekrutacja na studia I stopnia w PŁ trwa do 13 lipca. Co uczelnia oferuje dla najlepszych kandydatów?

Począwszy od roku akademickiego 2021/22 rozpoczynamy program Politechnika dla utalentowanych. W ramach tego programu pod jednym parasolem będziemy prezentować ofertę zarówno dla najzdolniejszych już studentów, ale także jeszcze uczniów, by mogli rozwijać swoje pasje z Politechniką. W ramach tego programu przygotowujemy specjalnie dedykowane konkursy i stypendia – m.in. dla laureatów olimpiad.

Nowością w tej ofercie Politechniki Łódzkiej jest także program E2TOP (Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities Programme). Skierowany jest on do osób szczególnie zdeterminowanych w rozwijaniu swoich naukowych pasji już w czasie studiów. Laureaci programu realizować będą indywidualną ścieżkę studiów, będą prowadzić swoje badania pod kierunkiem mentora, a także otrzymają możliwość nauki w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie. W pierwszej edycji skierowany jest on do nowo przyjętych na studia, ale w dalszej perspektywie aplikować do niego będą mogli studenci starszych lat.

Co nowego uczelnia przygotowała w tegorocznej rekrutacji? 

Między innymi odświeżyliśmy program kierunku mechanika na studiach drugiego stopnia, który ma teraz nazwę Master of Mechanical Engineering. Studia realizowane są w całości w języku angielskim i zasadnicza zmiana dotyczy form prowadzenia zajęć. Proponowany program jest w znacznym stopniu oparty o zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji poprzez realizację projektów. Znakomita większość kluczowych przedmiotów kierunkowych została przekształcona na formę projektową, z założeniem, że studenci w małych grupach będą realizować projekty związane z danym przedmiotem. To umożliwi prowadzącym korzystanie z nowoczesnych narzędzi i metod dydaktycznych takich jak: edukacja odwrócona (flipped education), nauka oparta na studium przypadków (Case study) i rozwiązywaniu problemów (problem based learning). Chciałbym zachęcić kandydatów do śledzenia strony internetowej www.rekrutacja.p.lodz.pl, gdzie można znaleźć nie tylko opisy kierunków studiów, ale też zadać pytanie studentom różnych wydziałów, poznać nasz piękny kampus. Ze względu na brak możliwości udziału w targach edukacyjnych w ostatnich miesiącach, przygotowaliśmy wiele materiałów wideo dedykowanych kandydatom. Przypominam także, że możliwe jest składanie dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem poczty tradycyjnej, nie ma konieczności składania ich osobiście.

 Dziś jest Pan prorektorem ds. kształcenia i nauczycielem akademickim, ale sam skończył Pan PŁ. Co zdecydowało o tym wyborze?

Wybrałem politechnikę, bo słyszałem o unikalnej inicjatywie - Centrum Kształcenia Międzynarodowego, popularnie nazywanym IFE (od angielskiej nazwy International Faculty of Engineering). Byłem zafascynowany innowacyjną i nowatorską, w naszej części świata, koncepcją kształcenia w języku obcym, z udziałem zagranicznej kadry. Nie pomyliłem się. Ukończyłem program Telecommunications and Computer Science, bo zawsze interesowały mnie technologie komunikacji i informatyka. Obecnie, dzięki solidnemu wykształceniu, ale także kontaktom międzynarodowym i otwarciu umysłu, w którym pomogło mi IFE, zajmuję się w swojej pracy badawczej fascynującymi zagadnieniami współpracy ludzi oraz systemów komputerowych, w tym robotycznych i opartych na sztucznej inteligencji. Współpracuję z najlepszymi uczelniami świata, moi studenci wyjeżdżają na stypendia na Harvard i do Singapuru - jednym słowem mogę robić interesujące rzeczy i to w najlepszym międzynarodowym towarzystwie. Od czasu moich studiów w PŁ minęło już wiele lat (skończyłem studia w 2002 r.), ale IFE nadal jest motorem innowacji edukacyjnych. Tyczy się to zarówno kształcenia na całej Politechnice, gdzie wdrażamy aktywne metody kształcenia w szerszej skali, ale także dla innych uczelni, w tym tych zagranicznych. Uważam, że naprawdę warto studiować w Politechnice Łódzkiej!