Data dodania 01.08.2022 - 15:02

W ciągu dwóch tygodni Europejskich Igrzysk Akademickich sportowcy z 37 krajów europejskich reprezentowali ponad 400 uczelni. W klasyfikacji generalnej Politechnika Łódzka uplasowała się na trzecim miejscu, natomiast uczelnie z Polski zapewniły sobie najwyższe miejsce na podium.

Chociaż przygotowania do EUG 2022 w Łodzi trwały latami, po dwóch tygodniach zmagań przeszły już do historii. W wydarzeniu wzięło udział 5000 sportowców z całej Europy. Mimo że polscy studenci wygrali klasyfikację medalową, wśród poszczególnych szkół wyższych, które brały udział w igrzyskach, najlepszy okazał się turecki Yeditepe University. Nie wszystkim sportowcom udało się zdobyć medale, jednak każdy z nich wraca do domu bogatszy o wspomnienia i doświadczenia.

Stanęliśmy na wysokości zadania. Myślę, że Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi zostaną zapamiętane przez uczestników jako cudowne wydarzenie, integrujące brać akademicką z całej Europy. Politechnika Łódzka pokazała natomiast, że doskonale łączymy naukę i sport – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Pierwsze turnieje rozegrane zostały m.in. w futsalu, tenisie, tenisie stołowym, siatkówce, siatkówce plażowej, piłce ręcznej plażowej, koszykówce 3x3, waterpolo czy kickboxingu. Rywalizacja odbywała się w 20 dyscyplinach na 15 obiektach w Łodzi i regionie. Prawdziwe oblężenie przeżywały trybuny w Ogrodach Geyera –  w otoczeniu pofabrycznych budynków powstały areny sportów plażowych oraz koszykówki 3x3. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wieczorne pokazy wsadów do kosza w świetle reflektorów.

Losy odmienili pływacy

Na ostatniej prostej nie mogliśmy pochwalić się ani jednym medalem, jednak w pierwszym dniu pływackich zmagań w Zatoce Sportu PŁ nasz los się odmienił – Marcel Wągrowski i Jan Kałusowski zdobyli po złotym medalu. W ostatecznym rozrachunku pływacy z PŁ otrzymali pięć złotych medali, jeden srebrny i jeden brązowy. Na najwyższym stopniu podium EUG Łódź 2022 stanęli: Marcel Wągrowski, Jan Kałusowski, Jan Komorowski oraz Zuzanna Dzwonnik.

W walce o złoto wzięła udział również karateczka z PŁ – Kinga Harast i to naprzeciwko Niemki Meryem Yildirim. Chociaż przez większość czasu odrabiała straty, w ostatnich 10 sekundach zdobyła decydujący punkt i wygrała pojedynek (5:4). Dzięki medalowi Kingi nasza uczelnia awansowała na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej uczelni z dorobkiem ośmiu medali, w tym sześciu złotych.

Mecz to pretekst

Na półmetku Europejskich Igrzysk Akademickich ulicą Piotrkowską w Łodzi przemaszerowała kolorowa, muzyczna parada kilku tysięcy ludzi w rytmie samby. W Sambodromie na odcinku 2,5 kilometra maszerowali studenci-sportowcy z całej Europy, a dołączyli do nich mieszkańcy Łodzi. Z kolei dzień później (24 lipca) również ulicą Piotrkowską wystartował rodzinny Bieg Erasmusa – czteroosobowa sztafeta na dystansie 10 km.

W czasie EUG 2022 odbyły się także panele dyskusyjne, odnoszące się do edukacyjnych i społecznych aspektów sportu akademickiego w Europie. Poza arenami igrzysk prowadzono warsztaty dla studentów i wolontariuszy, które integrowały młodych ludzi we wspólnych działaniach. Zorganizowane wydarzenie to praca zespołowa w całym tego słowa znaczeniu.

Kiedy zaczynaliśmy przygotowania do EUG 2022 blisko dwa lata temu, projekt był praktycznie w powijakach. Na początku pracowaliśmy zaledwie w kilkuosobowym zespole. Później dołączały do nas kolejne osoby, aż do ponad czterdziestoosobowego składu, który został podzielony na tematyczne zespoły. EUG 2022 to tysiące godzin pracy ze wspaniałymi ludźmi na wszystkich etapach realizacji tego projektu. I udało się – mówi Dawid Ciżewski z Komitetu Organizacyjnego EUG 2022 przy Politechnice Łódzkiej.

Podczas sobotniej ceremonii zamknięcia EUG 2022 rektor PŁ przekazał uroczyście flagę Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego organizatorom igrzysk, które za dwa lata odbędą się w Miskolc i Debrecen na Węgrzech

Oprócz Politechniki Łódzkiej EUG 2022 współorganizowały: Akademicki Związek Sportowy, miasto Łódź, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz sześć łódzkich uczelni publicznych.