- Jesteśmy dumni, że dołączyliśmy do elitarnej sieci the European Consortium of Innovative Universities – ECIU, skupiającej 13, a właściwie teraz razem z nami - 14 uczelni z całego świata. Jej zasadniczym celem jest indywidualizacja ścieżek kształcenia przy ścisłej współpracy z otoczeniem biznesowym i władzami regionu - mówił rektor o funkcjonowaniu PŁ w europejskiej organizacji.
Wymienił również szereg inicjatyw podejmowanych przez uczelnię m.in. z obszaru zrównoważonego rozwoju. Skuteczność działań Politechniki Łódzkiej w tym zakresie znalazła potwierdzenie w tegorocznym rankingu Times Higher Education Impact Rankings, w którym awansowaliśmy do czołówki polskich uczelni, a w działaniach prowadzonych na rzecz wzrostu gospodarczego i godnej pracy zajęliśmy 1. miejsce w kraju, i uplasowaliśmy się w światowym top 200. - Głos Politechniki Łódzkiej w tym zakresie jest ważny i respektowany. Mamy powody do satysfakcji, ponieważ jako jedna z 34 instytucji z Europy bierzemy udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów Euro - podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Jóźwik.
W przemówieniu rektor PŁ mówił również o perspektywach i planach rozwoju uczelni na najbliższy czas. Wkrótce zostanie oddany oficjalnie do użytku budynek pasywny, który będzie obiektem samowystarczalnym pod względem energetycznym. Znajdą się w nim m.in. laboratoria badawcze, pracownie dedykowane informatyce śledczej i cyberbezpieczeństwu oraz sztucznej inteligencji. Trwają też prace nad oddaniem do użytku przedszkola PŁ. Zakończone zostały roboty rozbiórkowe i prace projektowe, a aktualnie prowadzona jest nadbudowa ostatniej kondygnacji. Już jesienią dzieci pracowników i studentów PŁ rozpoczną w tym budynku pierwszy rok szkolny.
Podczas spotkania zostały wręczone nagrody i wyróżnienia studentom, doktorantom oraz absolwentom za wybitne osiągnięcia oraz prace doktorskie i dyplomowe m.in. Nagroda Stowarzyszenia Wychowanków PŁ dla najlepszego absolwenta PŁ oraz Nagroda KLUBU 500-Łódź.
W tym roku po raz pierwszy rozstrzygnięto konkurs im. Mariana Rejewskiego o nagrodę Dyrektora Instytutu Matematyki na najlepszą pracę magisterską napisaną na kierunku matematyka stosowana. Jednym z najbardziej spektakularnych praktycznych osiągnięć matematyków polskich było złamanie szyfru Enigmy, a największy wkład merytoryczny miał w tym zakresie młody matematyk Marian Rejewski – patron konkursu. Nagrodę otrzymała mgr Maria Słomian za pracę pt.: Uogólnienie dla N-osobowej gry w ruletkę z niestałą kwotą wygranej, wykonaną pod kierunkiem dr hab. Włodzimierza Fechnera, prof. uczelni.Nagrodę wręczyli: JM Rektor PŁ, dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, prof. PŁ, dyrektor Instytutu Matematyki PŁ oraz przedstawiciel fundatora nagrody dr inż. Mirosław Sopek, przewodniczącego Rady PŁ. Fundatorami nagrody były firmy "MakoLab” i „Quantum Blockchains”.
Pamiątkowe statuetki i dyplomy otrzymali również laureaci niedawno rozstrzygniętych konkursów o nagrody JM Rektora PŁ. Za najlepsze cytowanie nagrodę odebrał prof. Marcin Kamiński z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Za najlepszą publikację naukową został wyróżniony prof. Jan Awrejcewicz z Wydziału Mechanicznego. Nagrodę dla najlepiej publikującej doktorantki odebrała mgr inż. Justyna Kowalska z Wydziału Chemicznego. Najmłodszym nagrodzonym autorem publikacji naukowej został Konrad Stefaniak z Wydziału Chemicznego. Nagroda za najbardziej wartościowe wdrożenie w 2021 r. przyznana została trzem jednostkom: Instytutowi Maszyn Przepływowych, Instytutowi Chemii Ogólnej i Ekologicznej oraz Instytutowi Inżynierii Materiałowej.
Na zakończenie spotkania połączyliśmy się z panem Màriusem Martinezem, przewodniczącym The European Consortium of Innovative Universities (ECIU) organizacji, do której w tym roku przyłączyła się Politechnika Łódzka, jako jedyna uczelnia w Polsce. Szef ECIU mówił o wspólnym budowaniu przyszłości szkolnictwa wyższego w Europie.