Data dodania 24.03.2022 - 08:42

Politechnika Łódzka jest dumna z licznych sukcesów studentów zaangażowanych w kołach naukowych. Działania te doceniło również Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach konkursu  "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" przyznało prawie 0,5 mln zł. Dofinansowanie projektów otrzymało aż 8 kół naukowych, najwięcej spośród wszystkich uczelni w Polsce.

Najwięcej, 140 tys. zł otrzymało Studenckie Koło Naukowe Robotyki "SKaNeR" działające na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA) pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Granosika, prof. PŁ,  na realizację dwóch projektów:

• Łatwo konfigurowalny robot mobilny do zastosowań inspekcyjno/badawczych - 70 tys.
  • Rozwój modułowego UAV zintegrowanego z systemem antykolizyjnym - 70 tys.

130 tys. zł dostanie SKN "Miłośników Motoryzacji" działające na Wydziale Mechanicznym pod opieką  dra inż. Rafała Dychto otrzymało dofinansowanie na dwa projekty: prawie 60 tys. na "Budowę hamowni silnikowej oraz badania nad zwiększeniem sprawności silnika bolidu Eco Arrow 3.1" oraz 70 tys. na  "Ultra-lekkie felgi, hamownia do silników elektrycznych oraz rozszerzona rzeczywistości".

SKN "UbiCOMP" otrzymało ponad 60 tys. zł na "Wielomodalny system wspierający zdalną pracę kooperatywną w warunkach przemysłowych". Koło działa na Wydziale EEIA pod opieką naukową dra hab. inż. Krzysztofa Grudnia, prof. PŁ oraz dr inż. Magdaleny Wróbel-Lachowskiej. SKN ".NET " zostanie dofinansowane kwotą prawie 62 tys. na projekt "6. aRMoRS - Robotic Medical Rescue Squad; SKN .NET Politechnika Łódzka", który zrealizuje pod opieką prof. Adama Pelikanta, również na Wydziale EEIA.

SKN "MAIN" dostało ponad 45 tys. na "Miasteczko ruchu do testowania algorytmów sterowania automatycznymi pojazdami", które powstanie na Wydziale EEIA pod kierunkiem naukowym dra inż. Piotra Ducha. SKN "NANO" działające na Wydziale Chemicznym, pod kierunkiem dra hab. inż. Marcina Kozaneckiego, prof. PŁ,  zrealizuje projekt "Odzyskiwanie metali ciężkich z wody przy użyciu hydrożeli przyjaznych dla środowiska" za ponad 50 tys. zł.

Do drugiej edycji konkursu wpłynęło w sumie 214 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano 106 projektów o łącznej wartości 5,75 mln zł.

Więcej o projektach w Biuletynie Informacyjnym PŁ -Życie Uczelni.