Data dodania 08.12.2021 - 10:30

Blisko siedemdziesięciu nowych członków rzeczywistych i członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk wybrano podczas Zgromadzenia Ogólnego PAN, które odbyło się 3 grudnia. Wśród tego zaszczytnego grona znalazł się wybitny mechanik prof. Jan Awrejcewicz, kierownik Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym PŁ.

Członkowie PAN są wybierani spośród uczonych, którzy wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem oraz posiadają nieposzlakowaną opinię. W skład Akademii wchodzą członkowie krajowi (rzeczywiści i korespondenci) oraz członkowie zagraniczni.  Członkostwo w PAN jest dożywotnie.

Prof. Jan Awrejcewicz jest członkiem rzeczywistym na Wydziale Nauk Technicznych PAN (IV Wydział). Reprezentuje dyscyplinę - inżynieria mechaniczna  h-index: 33 (Scopus).

Od początku kariery naukowej jest związany z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. W 1998 roku założył Katedrę Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki.

Kierował programami unijnymi TEMPRA, POLONIM, SOCRATES/ERASMUS oraz 17 projektami badawczymi KBN i MNiSW, a ostatnio grantami NCN – MAESTRO 2, OPUS 9, OPUS 14, OPUS 18. Od roku 2013 jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2 kadencje), a od 2019 r. – członkiem nowo ustanowionej Rady Doskonałości Naukowej.

Jego dorobek naukowy obejmuje zagadnienia dotyczące metod asymptotycznych dla układów ciągłych, jak i dyskretnych oraz implementacje komputerowe przy użyciu rachunku symbolicznego, dynamikę nieliniową układów dyskretnych ciągłych i nieciągłych z tarciem i uderzeniami oraz z uwzględnieniem termosprężystości i trybologii, a także biomechanikę inżynierską.

Za osiągnięcia naukowe został uhonorowany prestiżową nagrodą Fundacji Alexandra von Humboldta (dwukrotnie). W roku 2006 został laureatem pierwszej edycji nagrody „Złota Lampa”, przyznawanej przez Fundację PGNiG SA. im. I. Łukasiewicza, a w 2009 r. otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu „Mistrz”. Ponadto, został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Jan Awrejcewicz jest również doktorem honoris causa Politechniki Częstochowskiej (2013), Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (2013), Politechniki Świętokrzyskiej (2019), National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute" (2019) i Politechniki Gdańskiej (2019), Rumuńskigo Politechnicznego Uniwersytetu w Timişoarze (2021).