Data dodania 09.01.2024 - 14:32
Kategorie aktualności

Prof. Krzysztof Matyjaszewski światowej sławy chemik specjalizujący się w chemii polimerów, pracownik i były student Politechniki Łódzkiej, otrzymał (9.01) doctorat honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Od kilku lat jest wymieniany jako potencjalny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Image
Image

Uczony światowej sławy. Najważniejsze jego odkrycie to opracowanie polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ang. Atom Transfer Radical Polymerization – ATRP), pozwalającej na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie, a także kopolimerów, których otrzymanie metodami klasycznymi jest niemożliwe. Autor wielu książek i kilkuset publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu patentów. Redaktor „Progress in Polymer Science” i „Central European Journal of Chemistry”.

Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk. Członek Amerykańskiej Akademii Nauk Technicznych. Laureat nagrody Fundacji Nauki Polskiej. Doktor honoris causa Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu w Gandawie i Rosyjskiej Akademii Nauk.

W uroczystości udział wziął rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. 

Image

W życiorysie przygotowanym na uroczytość nadania najwyższej godności akademickiej Politechniki Rzeszowskiej czytamy:

O roli oddziaływania Jego pracy świadczy liczba cytowań sięgająca ponad 131 000 wg Web of Science (>134 000 wg Scopus, >178 000 wg Google Scholar), co przekłada się na wartość indeksu h = 174 wg Web of Science (176 wg Scopus, 204 wg Google Scholar), który jest jednym z 10 najwyższych wśród wszystkich chemików z całego świata.

Poza tymi imponującymi osiągnięciami naukowymi prof. Matyjaszewski założył konsorcja zrzeszające największe firmy chemiczne z całego świata. Ich celem jest komercjalizacja wyników badań uzyskanych w Jego zespole. Na przełomie ostatnich lat współpracował z ponad 60 międzynarodowymi firmami z Europy, Japonii, Korei, Południowej Afryki oraz Ameryki Północnej. Efekt tej współpracy to 68 amerykańskich oraz 155 międzynarodowych patentów. Ponadto udzielono 17 licencji, na bazie których proces ATRP jest obecnie stosowany w produkcji polimerów w firmach w Japonii, USA i Europie.