Data dodania 30.08.2023 - 09:12
Kategorie aktualności

Prof. dr hab. inż. Tomasz Kapitaniak z Wydziału Mechanicznego PŁ jest jednym z trzech wybitnych naukowców, którzy zostali nominowani do drugiej edycji Nagrody Heisiga.

Image

Prof. Tomasz Kapitaniak jest nominowany w dziedzinie nauki techniczne, mechanika i elektronika, za badania nad chaotycznym zachowaniem układów dynamicznych w modelach z nauk inżynieryjnych. Jego badania koncentrują się na dynamice nieliniowej. Do jego najważniejszych odkryć naukowych należy opracowanie metod sterowania i synchronizacji układów chaotycznych, identyfikacja i opis nowych typów bifurkacji, identyfikacja mechanizmu synchronizacji w sprzężonych oscylatorach mechanicznych oraz wyjaśnienie pochodzenia losowości w układzie mechanicznym.

Prof. Kapitaniak opublikował ponad 300 prac naukowych w renomowanych czasopismach z listy Clarivate Analitytics, które były cytowane ponad 8 tys. razy. Jest członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Nauk (2019 r.) i Academii Europaea (2021 r.), kierownikiem Katedry Dynamiki Maszyn na Wydziale Mechanicznym PŁ.

Dwóch pozostałych kandydatów do nagrody to: prof. dr hab. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – nauki chemiczne, krystalografia rentgenowska oraz prof. dr hab. Lechosław Latos-Grażyński z Uniwersytetu Wrocławskiego – nauki chemiczne, chemia organiczna.

Nagroda Heisiga nazywana jest "Polskim Noblem".  Zamiarem fundatora nagrody profesora Norberta Heisiga jest uhonorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat. Zwycięzcę drugiej edycji, który otrzyma 200 tys. złotych, poznamy 2 października na Uniwersytecie Wrocławskim.