E²TOP to propozycja dla utalentowanych studentów, którzy chcą realizować własne projekty badawcze w międzynarodowym środowisku. Celem programu jest stymulowanie i wspieranie rozwoju naukowego studentów I stopnia Politechniki Łódzkiej poprzez realizację indywidualnej ścieżki kształcenia, opartej na prowadzeniu pracy badawczej.
– Dla wszystkich ambitnych studentów otwieramy w murach naszej uczelni najnowocześniejsze laboratoria badawcze, w których będą mogli kształcić się pod opieką znakomitych naukowców. Kultywując akademicką tradycję budowania relacji uczeń – mistrz, wspólnie stworzymy unikatową ścieżkę, która prowadzi do rozwoju naukowego lub szybszej kariery profesjonalnej – mówi dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia.
Każdy uczestnik programu otrzyma osobistego opiekuna naukowego - mentora, który pomoże wyznaczyć ambitne cele badawcze i zaprojektować drogę do ich osiągnięcia. Osoby zakwalifikowane do E²TOP będą mogły skorzystać z indywidualnej ścieżki studiowania, dostosowanej do zainteresowań naukowych studenta. Z części przedmiotów na studiach uczestnik programu będzie zwolniony, aby w tym czasie mógł zdobywać dodatkowe kompetencje, biorąc udział w badaniach i projektach naukowych. Przez cały czas trwania programu opiekun naukowy będzie wpierał studenta w pracy i ułatwiał mu poszerzanie wiedzy.
Studenci zakwalifikowani do programu będą mogli liczyć na następujące formy wsparcia finansowego z Politechniki Łódzkiej:
- stypendium naukowe – dofinansowanie na okres 10 miesięcy;
- nagrodę pieniężną za zajęcie I miejsca w konkursie na najlepszy projekt badawczy;
- bon publikacyjny na pokrycie kosztów publikacji tekstu złożonego do druku;
- bon szkoleniowo/stażowy na refundacje kosztów stażu w wybranym ośrodku naukowym;
- bon podróżniczy przeznaczony na refundację kosztów udziału w konferencji krajowej lub zagranicznej;
- grant badawczy na prace realizowane w ramach programu.
Podczas studiów student będzie mógł skorzystać z wyjazdu do najlepszych ośrodków badawczych w Europie i na świecie, podjąć stałą współpracę z naukowcami z innych krajów, a także prowadzić badania naukowe w laboratoriach zagranicznych. Studenci korzystający z programu otrzymają także dodatkowe stypendium naukowe.
- Współpraca naukowa z zagranicą na tak wczesnym etapie kształcenia otwiera ogromne możliwości przed naszymi najlepszymi studentami – mówi prorektor ds. nauki, prof. Łukasz Albrecht. – Poza oczywistymi korzyściami związanymi z poznaniem najnowszych trendów rozwoju nauki i dobrych praktyk w realizacji prac badawczych, beneficjenci programu E²TOP dostaną unikatową szansę dorastania w otoczeniu międzynarodowym. Powinno to skutkować nabyciem ważnych kompetencji dających większą świadomość i zrozumienie procesów realizowanych w środowisku międzynarodowym oraz rządzących nimi zasad. W ten sposób uczestnicy programu będą bardzo dobrze przygotowani do roli przyszłych liderów, którzy naturalnie identyfikują i podejmują istotne wyzwania, aktywnie wpływając na funkcjonowanie otaczającego nas świata.
Rekrutacja do programu potrwa do 16 lutego 2022 roku. Szczegółowe informacje o tematach badawczych do wyboru, opiekunach naukowych oraz zasadach rekrutacji do programu znajdują się na stronie internetowej.