Data dodania 14.12.2021 - 14:04
Kategorie aktualności

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ wspólnie z Otto-von-Guericke Universität Magdeburg (OVGU) będą prowadzić badania nad nową technologią suszenia rozpyłowego. Na ten cel otrzymali prawie milion złotych z Narodowego Centrum Nauki z programu OPUS + LAP.

Image

Podstawowym celem realizowanego projektu jest eksperymentalne i numeryczne określenie mechanizmów odpowiedzialnych za aglomerację w suszarkach rozpyłowych z zawracaniem drobin do komory suszenia. Badacze z obu uczelni postarają się odpowiedzieć na pytania: jaka konfiguracja suszarki rozpryskowej może prowadzić do produkcji dużych aglomeratów o stabilnej strukturze? A także przy jakich parametrach procesu można produkować takie aglomeraty?

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Jaskulski z Katedry Inżynierii Środowiska, koordynator projektu z PŁ:

Suszenie rozpyłowe jest wiodącą technologią wytwarzania materiałów sypkich z cieczy poprzez szybkie usuwanie jej lotnych składników za pomocą gorącego gazu. Technologia ta jest szeroko stosowana w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy. Mleko w proszku, kawa rozpuszczalna, drożdże, aromaty i proszek do prania są najbardziej popularne z szerokiej gamy produktów suszonych rozpyłowo, które są używane w codziennym życiu. Jeśli cząsteczki są zbyt małe lub rozkład średnic cząsteczek jest zbyt wąski, mogą one tworzyć struktury trudne do zwilżenia i rozpuszczenia.

Dlatego też konieczne jest łączenie małych cząstek w celu utworzenia stosunkowo dużych stabilnych aglomeratów, w których podstawowe cząstki są nadal możliwe do odróżnienia.  Podczas suszenia rozpyłowego proces ten jest zazwyczaj prowadzony poprzez zawracanie suchych cząstek (pyłu) do komory suszenia, co ostatecznie zwiększa wydajność i zapobiega przesuwaniu się rozkładu wielkości cząstek do zbyt niskich wartości. Ta metoda aglomeracji jest jednak ograniczona, ponieważ przy jej pomocy nie można osiągnąć znacznego zwiększenia wielkości cząstek poprzez aktywne inicjowanie i kontrolowanie aglomeracji.


Partnerzy projektu zatytułowanego "Badanie mechanizmu aglomeracji cząstek w przeciwprądowym suszeniu rozpryskowym z zawracaniem cząstek stałych" są znani na arenie międzynarodowej z wkładu nad rozwojem struktury i formułowania cząstek przy użyciu eksperymentów z odparowywaniem pojedynczych kropel oraz technologii suszenia rozpyłowego.  - W projekcie, w szczególności, połączymy zalety zarówno mikroskopijnej analizy pojedynczych cząstek, jak i laboratoryjnej analizy systemu suszenia rozpyłowego na dużą skalę - dodaje koordynator z PŁ.