Data dodania 06.09.2021 - 08:12
Kategorie aktualności

Studenci informatyki stosowanej na Politechnice Łódzkiej ze specjalności grafika komputerowa i multimedia będą, wspólnie z Zespołem Pracowni S3D-vnLAB z łódzkiej filmówki, realizować stereoskopowy film w technice lalkowej z użyciem wirtualnej scenografii.


Image

Beneficjentem i koordynatorem projektu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Pracownia S3D-vnLAB powstała w ramach pilotażowego konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, która uzyskała grant na utworzenie nowoczesnego, multimedialnego Laboratorium Narracji Wizualnych.  Do współpracy zaprosiła dr hab. Piotra Napieralskiego, prof. na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej:

- Zostałem zaproszony do współpracy przy produkcji efektów specjalnych i wirtualnej scenografii dla filmu stereoskopowego oraz do prowadzenia prac badawczych razem z zespołem vnLAB. Badania będą punktem wyjścia do podręcznika stereoskopii w animacji poklatkowej, który powstanie pod koniec procesu badawczego. Wynikiem wspólnych prac będzie także film stereoskopowy. Premiera filmu IN SIDE oraz podręcznika planowana jest na rok 2023 r.

Image
Zespół z PŁ realizujący projekt ze szkołą filmową, fot. FTIMS

Prof. Napieralski wybrał do realizacji projektu swoich najlepszych studentów informatyki stosowanej: Aleksandrę Ścisławską, Marka Kulickiego i Jakuba Klepacza, którzy oprócz umiejętności plastycznych, posiadają zdolności programistyczne, co wielokrotnie pomogło w przyśpieszeniu procesu postprodukcji.

Pracownia S3D, od przeszło roku, bada potencjał artystyczny stereoskopii, realizując ciąg eksperymentów wizualnych, w technice filmu poklatkowego. Przy użyciu wysoce wyspecjalizowanego robota typu motion control dedykowanego technikom “stop motion” zespół pracowni zrealizuje między innymi film krótkometrażowy zatytułowany “IN SIDE”.

Image

- Film i stereoskopia są przedmiotem badań w Instytucie Informatyki od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Współpraca ze szkołą filmową pozwala na rozszerzenie wiedzy i realizację interesujących interdyscyplinarnych projektów - wyjaśnia prof. Napieralski.