Data dodania
Kategorie aktualności

Nową siedzibę w Łodzi otworzył partner Politechniki Łódzkiej, firma DIGICA specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania opartego na zaawansowanej sztucznej inteligencji dla branży medycznej oraz przemysłu obronnego.

Image

Jak mówi rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik:

Współpraca naszej uczelni i tej firmy jest naturalną konsekwencją rozwoju technologii AI oraz efektów od lat prowadzonych prac naukowych na Politechnice Łódzkiej. Wspólnym wysiłkiem rozpoczęliśmy starania o ustanowienie w Łodzi Host Hub for AI, czyli zaplecza dla międzynarodowych ekspertów w obszarze sztucznej inteligencji, którzy będą rozwijać właśnie w naszym mieście strategiczne projekty. Prace nad stworzeniem takiej przestrzeni są zaawansowane i mam nadzieję, że już niedługo staniemy się jako uczelnia i jako Łódź liderem w dziedzinie AI.

W czasie uroczystego otwarcia siedziby firmy DIGICA, jej współzałożyciel - Rafał Janczyk powiedział:

Cztery lata temu razem z moimi partnerami uznaliśmy, że nadszedł czas, by zająć się sztuczną inteligencją (AI) i jej komercyjnym wdrażaniem. Choć wtedy przebywałem jeszcze w Stanach Zjednoczonych uznaliśmy, że zrobimy to w Łodzi. Bo tu z powodzeniem uruchomiliśmy już kilka innych firm i dlatego warto do Łodzi wrócić. Tu jest ogromny potencjał Politechniki Łódzkiej i olbrzymie wsparcie od miasta. Po czterech latach od rozpoczęcia działalności zatrudniamy 60 ekspertów obszaru AI, których poziom czasem przewyższa nawet to, co spotykałem w Dolinie Krzemowej. Odnieśliśmy sukces – zaczynaliśmy od jednego specjalisty, a teraz realizujemy projekty z zakresu medycyny oraz przemysłu obronnego (np. ochrona platform wiertniczych przed atakiem dronów). Jeśli chodzi o naszą nową siedzibę, to wybraliśmy ten biurowiec nie bez przyczyny. To najbardziej ekologiczny i zielony budynek, jaki mogliśmy znaleźć w Łodzi. I taka jest też natura firmy DIGICA – jesteśmy grupą ludzi, która dba o naszą planetę. Troszczymy się nie tylko o to, co jest teraz, ale i o to, co będzie w przyszłości.

O potrzebie rozwoju sektora AI w Łodzi mówił też Adam Pustelnik – pierwszy wiceprezydent miasta:

Raporty diagnozujące przyszłość świata i rynku pracy wskazują, że największy deficyt talentów będzie dotyczył ekspertów wyspecjalizowanych w sztucznej inteligencji i data science. To, że taka firma jak DIGICA otworzyła biuro w Łodzi i kreuje miejsca pracy, gdzie zatrudnienie znajdą eksperci, którzy pracują nad rozwiązaniami wyprzedzającymi o całe lata to, co znamy obecnie, napawa mnie ogromną dumą i radością. Siłą każdego miasta jest siła rynku pracy, to jak wielu topowych specjalistów takie firmy mogą przyciągnąć do miasta. Dziękuję firmie DIGICA, że tak zaawansowane projekty realizuje w Łodzi, bo od takich firm i ich rozwoju zależy przyszłość naszego miasta.