Data dodania 10.03.2022 - 14:36

Inauguracja pierwszej edycji programu Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities Programme (E2TOP) odbyła się 10 marca. Poznaliśmy siedmioro najbardziej utalentowanych studentów pierwszego roku z różnych kierunków studiów na PŁ.

E2TOP to nowy wzór na potęgowanie możliwości. Program kierowany jest zarówno do uzdolnionych studentów, jak i ambitnych nauczycieli akademickich, którzy w relacji partnerskiej na zasadzie mistrz-uczeń będą wspólnie realizować wybrane tematy badawcze.

Finalistów pierwszej edycji powitał prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, oraz dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, prorektor ds. kształcenia.

Jesteście odważni. Dziękuję, że aplikowaliście do naszego programu. Obiecuję, że nie będziecie się nudzić – mówił prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ. – Nasz projekt to nie tylko szansa na dodatkowy, fantastyczny rozwój, ale także droga do poszukiwania, odkrywania tego, co może chcecie w życiu robić. Życzę Wam wytrwałości i powodzenia.

Prorektor ds. kształcenia zaznaczył, że na zakończenie realizacji programu zaplanowano międzynarodowe wydarzenie w ramach tygodnia badawczego w Politechnice Łódzkiej – Research Week, na którym studenci będą mogli pochwalić się wynikami swoich badań. Dodał także, że program zakończy się konkursem na najlepszy projekt. Nagrodę ufundowaną przez rektora PŁ otrzyma zarówno wykonawca, jak i mentor studenta.

W trakcie inauguracji wielokrotnie podkreślono, że zaproponowane przez mentorów tematy są niezwykle ambitne i mają ogromny potencjał sprawczy, który w przyszłości może zaowocować szerokim zastosowaniem w naszej codzienności.

Na zakończenie swojego przemówienia prof. Krzysztof Jóźwik życzył zarówno mentorom, jak i studentom wspaniałej współpracy przy inspirujących projektach oraz zawiązania długoletniej, naukowej przyjaźni.

Finaliści i ich mentorzy w E2TOP – edycja 2022:

Michał Grabowski, Wydział Mechaniczny, Połączenie druku 3D z lekką konstrukcją włókienniczą jako orteza kolana - czemu nie?, opiekun naukowy: dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ

Anna Kania, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, Grzejące kompozyty tekstylne dla budownictwa – czemu nie?, opiekun naukowy: dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ

Wiktoria Gerlicz, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności; IFE, Konsorcja mikrobiologiczne… użyteczne narzędzia w rękach biotechnologa, opiekun naukowy: dr hab. inż. Aneta Białkowska, prof. PŁ

Wiktor Barańczyk, Wydział Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki, Czy rozumiesz co do Ciebie migam?, opiekun naukowy: dr inż. Piotr Duch

Masza Góralczyk, Wydział Chemiczny; IFE, Leki w ramionach „Królowej Życia”, opiekun naukowy: dr hab. inż. Marcin Kozanecki, prof. PŁ

Robert Glück, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Metody przetwarzania sygnałów: czy można usłyszeć ciąg liczbowy, opiekun naukowy: prof. dr hab. Wojciech Kryszewski

Marta Kopytowska, Wydział Budownictwa, Architektura i Inżynieria Środowiska, Wybudujmy sobie drzewo – bionika w budownictwie, opiekun naukowy: dr hab. inż. Artur Wirowski