Data dodania 24.09.2021 - 08:57

Na konkurs JM Rektora PŁ na najlepiej opracowany opis wpływu na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki w III kryterium ewaluacji dyscypliny naukowej wpłynęły 24 zgłoszenia. W czwartek, 23 września, nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Michała Strzeleckiego dokonała oceny zgłoszeń. Najlepsze opracowania trafiły do recenzentów zagranicznych. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów odbyło się w budynku Alchemium w Auli im. prof. Paryjczaka, w której zgromadzili się dziekani wydziałów, kierownicy dyscyplin, liderzy zgłoszonych opisów i członkowie ich zespołów.

Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik wręczył nagrody czterem zespołom. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzymała grupa badawcza prof. Piotra Kuli za opis wpływu Próżniowe technologie FineLPC®, PreNitLPC® - przełom w światowej obróbce cieplno-chemicznej dla motoryzacji, lotnictwa i przemysłu maszynowego. Drugie miejsce oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymał zespół prof. Piotra Ulańskiego za: Opracowanie, optymalizacja i wdrożenie do produkcji radiacyjnej technologii wytwarzania opatrunków hydrożelowych do leczenia ran oparzeniowych.

Dwie równorzędne nagrody za trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. zł przyznano za: Kształtowanie i promowanie proekologicznych zachowań rynkowych  (lider zespołu - dr hab. Małgorzata Koszewska, prof. PŁ) oraz Przywracanie, ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego z zastosowaniem innowacyjnych technologii 3D, AR i stereoskopii (lider - dr hab. inż. Piotr Napieralski, prof. PŁ).

Podczas spotkania liderzy nagrodzonych zespołów mieli możliwość zaprezentowania swoich opracowań. Przedstawione prezentacje stały się przyczynkiem do szerokiej i bardzo interesującej dyskusji moderowanej przez prof. Łukasza Kaczmarka.

Konferencję podsumował prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki, który podkreślił, że dzisiejsze uroczyste rozstrzygnięcie konkursu zapoczątkuje serię spotkań, które jeszcze bardziej zintensyfikują zaawansowane już przygotowania Politechniki Łódzkiej do przyszłorocznej ewaluacji dyscyplin naukowych.

Konkurs i wydarzenie było koordynowane przez Dział Rozwoju Uczelni, w ramach zadania 3.2. Wsparcie realizacji III misji uczelni z budżetu zadaniowego PŁ.