Data dodania
Kategorie aktualności

Czy w odnajdywanych przez archeologów naczyniach były napoje alkoholowe - piwo, miód pitny i wino, czy innego rodzaju substancje bądź pokarmy? Dr inż. Angelina Rosiak z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej realizuje projekt, którego celem jest weryfikacja, czy arabitol jest poszukiwanym wskaźnikiem (biomarkerem) archeologicznych pozostałości napojów alkoholowych.

Image

 - Arabitol to relatywnie prosty alkohol powstający podczas bakteryjnej fermentacji cukrów prostych. Związek ten identyfikowany był w próbkach archeologicznych, których badania dotychczas przeprowadzono, jednak jak do tej pory nie powiązano jego obecności z konkretnym źródłem

– mówi dr inż. Angelina Rosiak, która otrzymała grant w programie „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” prowadzonym w Politechnice Łódzkiej.


Dlaczego badane są naczynia gliniane? Głownie ze względu na ich porowata strukturę.

 - Jak można przypuszczać naczynia te, mając w przeszłości kontakt z napojami alkoholowymi będą zawierały ich pozostałości

 - mówi badaczka i podkreśla

 - Niestety identyfikacja napojów alkoholowych napotyka na trudności wynikające z ich specyficznej natury chemicznej, gdyż składają się one przede wszystkim z wody oraz związków rozpuszczalnych w wodzie, takich jak alkohole i cukry. Cząsteczki tych związków (np. kwas winowy) są relatywnie niewielkie i szybko ulegają rozkładowi. Głównym wyzwaniem jest więc zidentyfikowanie tych składników wina, miodu pitnego czy piwa, które mogły przetrwać do czasów współczesnych i byłyby charakterystyczne dla tego rodzaju sfermentowanych napojów.

Otrzymane wyniki umożliwią znalezienie odpowiedzi na postawione w temacie projektu pytanie o przeznaczenie badanych naczyń historycznych.

Projekt wpisuje się w badania ceramiki pradziejowej prowadzone od kilkunastu lat, we współpracy z archeologami z całego kraju, w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej. Na przestrzeni lat analizom chemicznym poddano ponad 300 próbek pobranych z historycznych naczyń glinianych. Wyniki tych analiz niejednokrotnie pomogły w uzupełnieniu, zweryfikowaniu oraz rozszerzeniu wiedzy o społecznościach niegdyś użytkujących badane naczynia.


Więcej można przeczytać na stronie Życia Uczelni.