Data dodania 17.03.2021 - 11:42
Kategorie aktualności

Najstarsza wystawiennicza sala w Politechnice Łódzkiej nieprzerwanie działa, choć z uwagi na pandemię otwarcia kolejnych wystaw odbywają się bez udziału publiczności. Najbliższy wernisaż zaplanowano już jutro, w czwartek 18 marca 2021 r., o godz. 13.15. Nowa wystawa zatytułowana „Miasta wynalezione” zaprezentuje kolekcję grafik łódzkiej artystki Alicji Habisiak-Matczak.

wirtualny katalog

Image

Autorka, nawiązując do inspiracji powstania prezentowanych grafik mówi, że - była nią architektura miast, które znalazły się na mapie moich artystycznych podróży: Urbino, Rzym, Ostrawa, Buenos Aires, Paryż, Luksemburg, ale też bliska sercu Łódź. Są to autorskie wizje będące połączeniem zrobionych na miejscu szkiców rysunkowych i zdjęć, oraz twórczych przekształceń zaobserwowanego pejzażu miejskiego. 


Na czarno-białych obrazach będących syntezą rzeczywistości, wspomnienia czy futurystycznej wizji, ukazane są przestrzenie, w których nie ma postaci ludzkich. W miejscach zazwyczaj przepełnionych zgiełkiem panuje zaskakująca cisza. 

Jak podkreśla artystka - grafiki są hołdem dla człowieka i jego dzieła, a także nieoczekiwanym komentarzem do pandemicznych realiów

Na wystawie można zobaczyć akwatinty, akwaforty i drzeworyty, które są wynikiem prowadzonych przez autorkę badań nad zastosowaniem blach żelaznych w druku wklęsłym, nad nietoksycznymi technikami wklęsłodrukowymi czy nad akwatintą solną. Są także przykłady grafik zrealizowanych z użyciem lasera. 

W dwóch przestrzeniach wystawienniczych, w budynku głównym Wydziału Chemicznego oraz w Bibliotece Chemicznej, można zobaczyć 44 prace w różnej skali, od małych form graficznych formatu 7,5x10 cm, aż po wertykal 200 cm x70 cm. Większość grafik publikowana jest po raz pierwszy i pochodzi z 2020 i 2021 roku, pozostałe są z lat 2016-2019. 

Alicja Habisiak-Matczak jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie na Wydziale Sztuk Pięknych prowadzi Pracownię Technik Wklęsłodrukowych oraz jest opiekunką Koła Naukowego „Eksperymentarium”. W 2016 roku wraz ze studentami uczestniczyła w Ścieżce edukacyjnej na Wydziale Chemicznym, zatytułowanej „Sztuka chemią inspirowana”. 

Wystawa czynna jest do końca kwietnia 2021 roku. 

Godziny otwarcia Klubu PŁ – od poniedziałku do piątku 9.00-15.00 

Godziny otwarcia Biblioteki Chemicznej pn. 13.00-19.00, wt.-pt. 9.00-15.00 

Kurator wystawy: dr hab. Piotr Mastalerz 

Komisarz Galerii Politechnika: dr Witold Staszewski 

Projekt katalogu, plakatu i zaproszenia: dr Małgorzata Walaszczyk 

https://chemia.p.lodz.pl/galeria-politechnika