Data dodania
Kategorie aktualności

Europejskie systemy opieki zdrowotnej stoją u progu rewolucji dzięki aplikacjom rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR). Unia Europejska przeznaczyła ponad 5,8 miliona euro na projekt VR Health Champions, finansowany w ramach programu Horyzont Europa. Wśród 17 partnerów z różnych krajów jest Politechnika Łódzka. Celem projektu jest rozwój technologii VR/AR w opiece zdrowotnej - od prototypu po wdrożenie - opracowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Image

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracują nowoczesnych narzędzia medyczne, takich jak wspomaganie USG za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, trening „soft skills” dla medyków z wykorzystaniem VR oraz testy efektywności aplikacji na podstawie analizy danych biomedycznych.

Dr hab. inż. Dorota Kamińska koordynująca prace w PŁ, wymienia kluczowe korzyści projektu:

  •     Lepsza nawigacja medyczna podczas operacji.
  •     Terapeutyczne gry immersyjne dla pacjentów.
  •     Ocena poznawcza za pomocą VR.
  •     Edukacja medyków i studentów przez symulacje VR.
  •     Specjalnie zaprojektowane zestawy VR do użytku medycznego.

Projekt VR Health Champions to krok milowy w kierunku nowoczesnej, efektywnej i bezpiecznej opieki zdrowotnej w Europie.

Jest to kolejny projekt realizowany przez zespół Voxel Research Lab z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych związany z technologiami immersyjnymi.

Na zdjęciu realizatorzy projektu: od prawej: dr hab. inż. Dorota Kamińska, dr inż. Grzegorz Zwoliński i doktorantka Agnieszka Dubiel.