Data dodania 12.07.2024 - 12:53
Kategorie aktualności

- Doktorat wdrożeniowy pozwala na rozwój umiejętności zarówno badawczych, jak i praktycznych, a także na lepsze zrozumienie potrzeb rynku i możliwości zastosowania badań naukowych w praktyce - uważa dr Karolina Turlakiewicz, która zrealizowała w PŁ temat “Opracowanie niesorbowalnych, syntetycznych implantów siatkowych wykorzystywanych w operacyjnych metodach leczenia nietrzymania moczu u kobiet oraz przyczynowego lub zapobiegawczego występowania przepuklin”. Promotorem był dr hab. inż. Michał Puchalski, prof. PŁ z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Image

Pani doktor, czy możemy zdradzić na potrzeby jakiej firmy był realizowany Pani doktorat? Kto był Pani promotorem ze strony firmy?
Doktorat wdrożeniowy realizowany był we współpracy z firmą Tricomed S.A. z siedzibą w Łodzi, będącą producentem wyrobów medycznych. Od 2009 roku firma posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego i w ramach tej działalności jest możliwe prowadzenie szeregu projektów badawczych na potrzeby współczesnej medycyny. Promotorem ze strony firmy był dr hab. inż. Witold Sujka, Prezes Zarządu.

Była Pani uczestniczką III edycji Doktoratu Wdrożeniowego, ale pierwszej realizowanej w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ. Skąd wziął się pomysł na taki temat doktoratu?
Ze względu na reformy prowadzone na uczelniach, była to pierwsza dla Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ edycja, co przełożyło się na zupełnie nowe podejście do przebiegu realizacji badań naukowych oraz na zmiany w programie studiów. Temat doktoratu został opracowany, bazując na potrzebach rynku i moim ówczesnym doświadczeniu. Szczegóły planu badawczego zostały ustalone wspólnie z aktualnym pracodawcą, który wyszedł z inicjatywą wzięcia udziału w programie Doktoratu Wdrożeniowego.

Czy cele jakie stawiali przed Panią obaj opiekunowie pracy były spójne?
Tak, oczywiście miały one inne podłoże, natomiast przyświecał im wspólny cel, opracować z jednej strony innowacyjne pod względem naukowym rozwiązanie, wnoszące znaczący wkład w dziedzinę nauki, z drugiej cechujące się praktycznym i funkcjonalnym zastosowaniem w branży medycznej, spełniając przy tym potrzeby rynku.

Kluczowa była tutaj komunikacja i dyskusja o postępach w badaniach, co pomogło mi upewnić się, że realizuję zadania, które są zgodne z założeniami obu promotorów. Właśnie taka różnorodność celów i współpraca z opiekunami, o różnych perspektywach jest jednym z kluczowych różnic między doktoratem wdrożeniowym, a takim realizowanym wyłącznie na uczelni. Pozwoliło mi to na rozwój umiejętności zarówno badawczych, jak i praktycznych, a także na lepsze zrozumienie potrzeb rynku i możliwości zastosowania badań naukowych w praktyce.

Image

Pani Doktor, na czym polegała innowacyjność Pani projektu?
Innowacyjność prowadzonych prac badawczych polegała na wykorzystaniu techniki Atomic Layer Deposition (ALD) do modyfikacji dzianych implantów medycznych. Kluczowy problem badawczy stanowiło wyznaczenie optymalnych warunków modyfikacji wyrobów polipropylenowych z wykorzystaniem technologii ALD, gdzie założeniem było otrzymanie konformalnej i jednorodnej warstwy TiO2 na powierzchni substratu, nie powodując przy tym przemian strukturalnych w tym degradacji termicznej polipropylenu.

Bazując na doniesieniach literaturowych i otrzymanych wynikach, zmiana właściwości powierzchniowych implantów przełoży się na zmniejszenie wystąpienia zdarzeń niepożądanych, czego wynikiem będzie skrócenie czasu rekonwalescencji, zminimalizowanie wystąpienia bólu pooperacyjnego i zwiększenie komfortu pacjenta.

Czy świadomość, że wyniki Pani doktoratu zostaną wdrożone w firmie i pomogą tysiącom kobiet, było dodatkową motywacją do pracy?
Nie tylko kobiet, faktycznie implant do leczenia WNM (Wysiłkowego Nietrzymania Moczu) jest przeznaczony dla kobiet, natomiast zaprojektowana siatka do chirurgicznego zaopatrywania przepuklin może zostać zarówno wykorzystana u kobiet jak i mężczyzn.

Możliwość realnego wpływu na życie ludzi i uczynienia go lepszym, jest niezwykle satysfakcjonujące. Świadomość, że moje badania mogą mieć tak szeroki zasięg i pozytywny wpływ na polepszenie jakości życia pacjentów, daje mi siłę i determinację do dalszego rozwoju i poszerzania mojej wiedzy.

 Wiadomo już, kiedy będzie wdrożony Pani projekt do realizacji?
Cel wdrożeniowy został osiągnięty dla projektowanych siatek przeznaczonych do zaopatrywania przepuklin okołostomijnych, dla których uzyskano certyfikat CE Jednostki Notyfikowanej.

W przypadku drugiego implantu siatkowego – taśmy przeznaczonej do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, z punktu widzenia wdrożenia, projekt jest obecnie na etapie badań biologicznych oraz klinicznych, które są niezbędne do wykonania dla wyrobu medycznego sklasyfikowanego jako implant klasy III, zgodnie z najnowszymi wytycznymi

Jeżeli chodzi o potencjalne wykorzystanie techniki ALD to może ona zostać zastosowana do funkcjonalizacji powierzchni wszystkich nieresorbowalnych polipropylenowych implantów siatkowych z oferty produktowej firmy Tricomed SA, natomiast wiążę się to z zakupem przez przedsiębiorstwo niezbędnego zaplecza maszynowego.

Image

W maju z rąk rektora PŁ, na uroczystym posiedzeniu Senatu odebrała Pani dyplom. Jak Pani ocenia program Doktoratu wdrożeniowego?
Z mojej perspektywy jest to niewątpliwie korzystna forma podnoszenia kwalifikacji, która łączy w sobie elementy kształcenia akademickiego z doświadczeniem praktycznym zdobywanym w firmie. Do głównych zalet programu mogę zaliczyć na pewno możliwość realnego wpływu na rozwój firmy i wdrożenia wyników badań naukowych do praktyki, jednoczesny rozwój umiejętności badawczych i miękkich, a także możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami biznesowymi.

Należy jednak pamiętać, że jest to program, który wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia. Ostateczna decyzja o tym, czy program Doktoratu Wdrożeniowego jest odpowiednią formą podnoszenia kwalifikacji, zależy od indywidualnych predyspozycji i celów danej osoby.

Rozmawiała Małgorzata Trocha