Pani Profesor „Opracowanie specjalistycznych powłok tłumiących sygnały radarowe do celów kamuflażowych”, to kolejny innowacyjny temat doktoratu wdrożeniowego realizowanego w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ, pod Pani kierunkiem i na potrzeby Spółki Miranda.
A.M. Tak, to firma, która w swojej działalności zwraca szczególną uwagę na zagadnienia rozwoju i wdrożeń nowych technologii. Jej działalność badawczo – rozwojowa jest ściśle związania ze strategią Spółki i jest ukierunkowana zarówno na wdrażanie nowoczesnych technologii, jak i intensyfikację produkcji, obniżkę kosztów, dywersyfikacje produktów oraz minimalizację ich negatywnego wpływu na środowisko, poprzez zastosowanie najlepszych dostępnych technologii.
Pani Profesor temat tego doktoratu wdrożeniowego odpowiada na ważne potrzeby sektora wojskowego? Kto jest promotorem ze strony firmy?
A.M. Wykrycie i obserwacja obiektów militarnych zyskały ostatnio zupełnie nowe znaczenie, rola maskowania w celu zminimalizowania możliwości wykrycia i identyfikacji wojsk, sprzętu oraz instalacji stała się istotnym obszarem zainteresowania, dlatego zagadnienia podejmowane w tym projekcie mają ogromne znaczenie. Realizowane w Politechnice Łódzkiej tematy doktoratów wdrożeniowych są odpowiedzią na konkretne potrzeby otoczenia zgłaszane przez sektor wojskowy. Realizacja tego projektu umożliwi firmie rozwój produkowanych przez przedsiębiorstwo systemów maskowania.
Opiekunem pomocniczym doktoratu ze strony firmy jest mgr inż. Adam Pacholczyk, pełnomocnik zarządu ds. militarnych.
Pani Doroto, czy cele opiekunów czasami się mijają, przecież każdy z nich ma inne priorytety?
D.L-W. Cele obu promotorów są spójne ponieważ prowadzone prace maja charakter aplikacyjny. Wzajemna współpraca układa się dobrze i polega na wspólnych konsultacjach i rozmowach, które pozwalają na wytłumaczenie pewnych zjawisk z punktu naukowego. Współpraca pozwala również na przeprowadzenie dodatkowych badań z wykorzystaniem urządzeń które nie są dostępne w laboratorium zakładowym.
Pani Profesor, każdy doktorat wdrożeniowy musi mieć innowacyjny charakter. Na czym polega innowacyjność realizowanego projektu?
A.M. Celem doktoratu jest wypracowanie takich powłok, które naniesione na materiały włókiennicze pozwolą na wytworzenie dzianin o określonych właściwościach: tłumienia, odbicia i rozpraszania sygnałów radarowych. Powłoki te muszą się charakteryzować wysoką trwałością i elastycznością oraz umożliwiać nadawanie produktom cech kamuflażowych, w całym spektrum widma promieniowania elektromagnetycznego, takich jak odpowiednie kolory czy parametry maskowania termalnego.
Realizacja doktoratu wdrożeniowego to trudne zadanie, wymagające dużego kilkuletniego wysiłku. Co Panią motywuje do pracy?
D.L-W. Realizacja doktoratu daje możliwość rozwikłania pewnych problemów technologicznych, co znacząco przyspiesza rozwój badanych produktów i wdrażanie ich do produkcji. To z kolei przekłada się na szybszą i bardziej skuteczną odpowiedź na potrzeby rynku oraz dynamiczny rozwój firmy. Świadomość realizacji konkretnych tematów, które będą wdrożone do produkcji, daje mi silny impuls do działania.
Realizując doktorat wdrożeniowy, musi Pani łączyć pracę zawodową z pracą naukowo-badawczą. Jak Pani ocenia taką formę podnoszenia kwalifikacji?
D.L-W. Z mojego punktu widzenia jest to forma korzystna, gdyż umożliwia realizację zadań zawodowych przy jednoczesnym zdobywaniu nowej wiedzy z zakresu ciągle rozwijającej się inżynierii materiałowej. Głównym założeniem projektu jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować przedsiębiorstwu, a także rozszerzy wiedzę doktoranta z zakresu materiałoznawstwa, szczególnie kompozytów i dodatków polimerowych oraz ich przetwórstwa. Zdobyta w ramach doktoratu wdrożeniowego wiedza i doświadczenie, a także możliwość konsultacji ze specjalistami na uczelni pozwoliła mi na bardziej efektywną pracę.
Rozmawiała Małgorzata Trocha