Data dodania
Kategorie aktualności

Na stronie PŁ jest zmieszczony drugi raport z realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDG) w Politechnice Łódzkiej. Dokument pokazuje zaangażowanie uczelnianej społeczności w ich osiąganie.

Image

Zebrane w raporcie informacje dotyczą inicjatyw z obszaru nauki, kształcenia, współpracy z partnerami, działań administracyjno-technicznych oraz społecznej odpowiedzialności uczelni. Dokument został opracowany przez uczelniany Zespół ds. zrównoważonego rozwoju, którego zadaniem jest monitorowanie, planowanie i koordynacja działań na uczelni, zmierzających do osiągnięcia celów SDG.

- Raport jest nie tylko podsumowaniem zrealizowanych inicjatyw, może być także inspiracją dla codziennych działań społeczności akademickiej i jej otoczenia.  Podkreśla fakt, że PŁ jest instytucją odpowiedzialną społecznie, dbającą o środowisko i zrównoważony rozwój, wrażliwą na potrzeby społeczne, promującą postawy obywatelskie, rozwijającą działalność filantropijną oraz prowadząca ciągły dialog ze swoimi interesariuszami - mówi prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju w PŁ i zachęca do zapoznania się z raportem, jak również zakładką poświęconą zrównoważonemu rozwojowi.

Cele Zrównoważonego Rozwoju to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

Przywódcy krajów członkowskich ONZ podpisując dokument “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030” i przyjmując Cele, zobowiązali się do podjęcia działań na rzecz redukcji ubóstwa w jego wszystkich postaciach, zapewnienia dostępu do edukacji, do żywności i czystej wody, podjęcia działań na rzecz równości szans, wspieranie praw człowieka, partnerstwa i pokoju na świecie, ochrony środowiska naturalnego, łagodzenia zmian klimatycznych, dostępu do zrównoważonych źródeł energii.

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ma być osiąganych przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywateli. Więcej informacji.

Image
Okładka do 2. raportu żrównoważony rozwój na PŁ